Tenis/ Simona Halep eliminată din optimile US Open

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 21 şi locul 19 WTA, a ratat, luni, 2 septembrie calificarea în sferturile de finală ale US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, informează site-ul oficial al competiției citat de Mediafax.

Românca a fost învinsă în faza optimilor de finală, cu scorul de 6-2, 7-6 (7/3), după o oră şi 29 de minute, de Flavia Pennetta (Italia), poziţia 83 în ierahia mondială.

Meciul a fost întrupt din cauza ploii în setul al doilea, chiar când românca avea minge de set (scor 2-6, 5-4, 40-30). Partida a fost reluată după aproximativ patru ore şi jumătate.

Pentru performanţa reuşită la US Open, Simona Halep va primi 165.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.