Szász Kincső și Radu Pena au câștigat ediția 2020 a Romanian Open Squash

Sursa foto: Romanian Open Squash/Facebook

Treizeci și cinci de sportivi din șase țări și-au dat întâlnire la sfârșitul săptămânii trecute, la Cluj-Napoca, pentru a participa la ediția 2020 a deja tradiționalului turneu internațional Romanian Open Squash. Marii câștigători ai ediției din acest an au fost Radu Pena, sportiv legitimat la ACS Infinity Bucuresti, la masculin respectiv de Szász Kincső, de la Transylvania Tenis & Squash, la feminin.

Radu Pena era coto încă de la începutul turneului cu prima șansă astfe că, finala cu Dumitru Goian, câștigată de Pena a confirmat așteptările specialiștilor (scor 11-6, 5-11, 11-5, 9-11, 11-9). În semifinale, Pena trecuse de Cristian Drăguşin cu 13-11, 11-6, 9-11, 11-7, iar Goian s-a impus în faţa lui Richard Dragomir, cu 11-5, 11-2, 11-6.

Câștigătoarea din competiția feminină, Szász Kincső, a trebuit să se întrebuințeze serios pentru a intra în posesia trofeuli. Sportiva din secuime a câştigat la mare luptă, scor 12-10, 13-15, 12-10, 11-6, în faţa Andreei Ghiorghişor de la Remat Călăraşi. În semifinale, Szász a dispus de Nicoleta Ştefan, cu 11-7, 11-7, 11-6, iar Andreei Ghiorghişor a învins-o pe Alexandra Ghiorghişor cu 11-5, 12-10, 11-9.