Goga, Coman și Pop au marcat în victoria Universității Cluj, în cantonamentul din Cipru

Sursa foto: fcuniversitateacluj.ro/facebook (arhivă)

”U” Cluj a disputat, miercuri, primul dintre cele patru meciuri test pe care oficialii le-au pregătit în stagiul de pregătire din Cipru. Alb-negrii s-au impus în fața letonilor de la Futbola Klubs RFS, scor 4-2. Adrian Falub a trimis în teren următoarea formulă de echipă: Dur-Bozoancă – Inacio, Telcean, Mureșan, Neciu – Barbu, Dican – Penescu, Goga, Pop – Gavra.

Jocul a fost la discreția universitarilor care au intrat la cabine în avantaj, grație dublei semnată de Dorin Goga (min. 25 și 45). În debutul părții a doua a întâlnirii Coman a dus scorul la 3-0, iar Falub a făcut primele modificări. În minutul 57 letonii au redus din diferență, din lovitură de la 11 metri.

În minutul 70 vicecampioana Letoniei s-a apropiat la un singur gol de Universitatea, dar ultimul cuvânt l-a avut Alex Pop care a punctat pentru 4-2, în minutul 86. Până la sfârșitul stagiului din Cipru ”U” Cluj va mai disputa trei meciuri amicale, după cum urmează:

”U” – Ararat Armenia (locul 2 în prima ligă din Armenia, duminică, 2 februarie, ora 11:30)
”U” – Ermis Aradippou (locul 1, grupa B, liga secundă din Cipru, marţi, 4 februarie, ora 15:00)
”U” – FK Liepaja (locul 6 în prima ligă din Letonia, joi, 6 februarie, ora 15:00).