CFR a revenit pe locul 1

Ultimul meci al etapei a 20-a s-a disputat la Constanța între Viitorul și CFR și a fost câștigat de formația feroviară, scor 0-1. Miza partidei era mare pentru ambele combatante. Vișiniii reveneau pe locul 1 în cazul unei victorii, de partea cealaltă, Viitorul urca pe locul 3, dacă învingea echipa din Gruia. Până la urmă a fost un meci dinamic o jumătate de repriză. Vână a tras tare, dar în plasa laterală, în minutul 5, iar Țucudean a încercat o finalizare cu călcâiul un minut mai târziu. A fost încă un meci în care Ianis Hagi a alergat mult și a încercat să le facă pe toate de unul singur. În minutul 27 Țucudean a cerut penalti, dar a primit doar cartonașul galben. Golgheterul Ligii 1 și-a făcut din nou datoria, în minutul 33 când a șutat violent o minge primită de la Omrani.

Pe finalul primei reprize Ianis Hagi a încercat o finalizare direct din corner, dar Arlauskis a respins de sub transversală. La faza următoare Voduț nu a mai ajuns la minge într-o situație extrem de favorabilă. În repriza a doua CFR a făcut pasul înapoi, iar Viitorul a atacat fără inspirație vreme de 45 de minute. Mladen a ratat în minutul 60 cea mai mare ocazie a reprizei a doua. Hagi a mai încercat câteva șuturi de la distanță, fără efect pe tabelă, și s-a terminat 0-1, rezultat ce o duce pe CFR în fruntea clasamentului, la trei puncte de urmăritoarea FCSB. Cele două echipe se vor întâlni la sfârșitul săptămânii viitoare, la București, în ultimul meci al anului.