Baschet feminin| U Cluj a cedat emoțional în meciul trei

Echipa feminină de baschet Universitatea Cluj a pierdut meciul trei, din seria de cinci, din finala Ligii Naționale, scor 68-72, cu Sepsi Sfântu Gheorghe. După o victorie și un eșec pe terenul campioanelor, ”U” și Sepsi începeau meciul de la Cluj-Napoca de la scorul general de 1-1. Astfel, importanța celor două confruntări din Sala Sporturilor ”Horia Demian” și-a pus amprenta pe evoluțiile celor două echipe. Jucătoarele ambelor combatante au greșit foarte mult în primul sfert, pe care oaspetele și l-au adjudecat cu scorul de 17-16. Sepsi a început mai bine și parțialul al doilea și au reușit să se desprindă la 7 puncte.

Fetele lui Dragan Petricevic au revenit, dar nu au putut decât să mai reducă din diferență, până la pauza mare (35-40). Al treilea sfert a fost cel care a făcut diferența. La fel ca și în primul parțial, ambele echipe au greșit foarte mult, dar Sepsi a marcat încă o dată 5 puncte mai multe decât ”U” (11-16) și clujencele aveau nevoie de o evoluție fără cusur în actul patru. Eliberate de presiunea rezultatului strâns, clujencele au dat tot ce au avut mai bun în sfertul patru. L-au câștigat cu 22-16, însă, a fost prea puțin pentru a mai răsturna situația de pe tabela de marcaj. Fanii din ”Peluza Șepcile Roșii” au fost la datorie, iar repertoriul lor mobilizator a răsunat pe tot parcursul confruntării. După această înfrângere Universitatea Cluj are nevoie obligatoriu de o victorie în meciul de joi, pentru a ”împinge” finala în meciul decisiv, cel cu numărul cinci, care se va disputa la Sfântu Gheorghe, la sfârșitul acestei săptămâni.