CFR Cluj, umilită de FCSB pe Arena Națională. Campioana României n-a reușit niciun șut pe poartă în 90 de minute

Plecată la București decisă să ia toate cele trei puncte, CFR Cluj a fost pusă la zid de FCSB la scor de neprezentare. Cu atacul decimat de Covid, feroviarii au fost dominați la toate capitolele de echipa lui Gigi Becali care, mai mult ca sigur, își va păstra prima poziție în clasament după sezonul regulat.

Partida de pe Arena Națională i-a avut în prim plan pe Giedrius Arlauskis, Alexandru Chipciu și pe căpitanul echipei, Mario Camora, primul pentru o eliminare la sfârșitul primei reprize, ceilalți doi pentru gafele uluitoare care au la marcarea a două dintre golurile echipei gazdă.

Arlauskis, la primul meci ca titular după revenirea în Gruia a început meciul cu o paradă de senzație la șutul spre poartă a lui Coman, dar a primit cartonașul roșu după ce l-a blocat pe Octavian Popescu din drumul spre gol. A fost începutul dezastrului pentru CFR Cluj.

În minutul 49, Alexandru Chipciu se împiedică în minge și îi așează ideal balonul lui Darius Olaru care a înscris plasat, la colțul lung. Gestul lui Chipciu a fost copiat, în min.63 de Camora care i-a oferit pe tavă mingea lui Octavian Popescu, a cărui centrare a fost reluată în poartă de Florin Tănase, dintre Vinicius și Burcă care s-au încurcat reciproc. S-a făcut și 3-0, în min.78, când Moruțan a înscris și el cu un șut plasat de la marginea careului de 16m.

Dincolo de absențele de necontestat din lotul campioanei, Debelhuj, Costache, Rondon și Omrani, feroviarii au surprins prin calitatea extrem de precară a jocului. Cifrele meciului sunt mai mult decât edificatoare:

• posesie 63% – 37%
  • ocazii de gol 15 – 2
  • șuturi pe poartă 11 – 0 (!!!)
  • intervenții portar 0 – 8

Edi Iordănescu: Suntem căzuți mental

„Un moment gestionat prost (eliminarea lui Arlauskis, n.red) îți poate da peste cap tot. Veneam după 5 meciuri bune, dar azi mental am stat rău. Ultimele evenimente din viața noastră ne-au afectat. Vorbeam și cu cei din conducere, am văzut echipa căzută, am încercat să intervin, dar nu am avut reflex. Am văzut teamă în grup când ne-au picat jucători decisivi, cu cifre importante.

Este momentul lui FCSB. Distanța e mai mică decât în momentul în care am venit eu, totuși, și am încredere că ne putem scutura rapid. Trebuie să ne recuperăm jucătorii, să gestionăm bine această pauză competițională. Suntem căzuți mental, chiar dacă veneam după 4 victorii fără gol primit.

Nu l-aș fi scos din poartă pe Bălgrădean, însă a fost suspect de ruptură. Ulterior, s-a dovedit că nu era chiar așa grav, dar o săptămână nu s-a antrenat. Nu puteam să-l expun din nou la un asemenea meci. Am încercat să găsim o soluție cu Arlauskis”, a declarat Iordănescu la „Digi Sport Special”.