CFR Cluj 2.0. Feroviarii, a treia victorie consecutivă cu 2-0. Ultima victimă: Dinamo

Venirea lui Edi Iordănescu a descătușat energii nebănuite pentru campioana României. După Poli Iași și FCSB, a venit rândul celor de la Dinamo să încline steagul în fața feroviarilor, cu același scor 0-2. 9 puncte din tot atâtea posibile, 6 goluri reușite, niciunul primit, este fără îndoială începutul perfect pentru antrenorul adus să scoată echipa din Gruia din haosul în care se zbătea în ultima perioadă a lui Dan Petrescu, cel pentru care cuvântul ”vacanță” s-a dovedit a fi sinonim cu un angajament pe bani mulți în altă parte a lumii.

Dincolo de rezultate, vișinii joacă altceva și vorbim de victorii fără emoții în urma unor evoluții consistente ce nu dau nicio șansă adversarilor.

CFR a început jocul cu Dinamo fără câteva ”piese” grele, Chipciu, Deac, Djokovic sau Manea fiind lăsați pe bancă de Iordănescu. Și așa, feroviarii au pus stăpânire pe joc încă de la început, iar golul reușit de Debeljuj a venit oarecum firesc. Pe finalul reprizei, a înscris și Păun, după un penalty, cu un șut violent în plasa porții dinamoviste. După pauză, lucrurile s-au calmat, și în ciuda zbaterii ”câinilor roșii” ceferiștii au ferecat accesul spre poarta lui Bălgrădean.

Marțea următoare, CFR va juca ultimul meci din acest an, împotriva celor de la Univ.Craiova, echipă care va juca astăzi cu FCSB. Un egal între cele două și o nouă victorie a feroviarilor etapa următoare pe teren propriu ar putea propulasa CFR-ul din nou pe primul loc al Ligii I.

Iordănescu: Vreau un joc cu mai multă eficiență în treimea adversă

„Ne bucură punctele. Nu cred că poate cineva contesta rezultatul, după maniera în care a decurs jocul. Am avut 3 deplasări în 4 meciuri, ieșim foarte bine din această perioadă. Mă bucură, sper să găsim energia și motivația și pentru ultimul meci, contra Craiovei. Felicit echipa!

Faptul că am început meciul cu mai multe rezerve spune că avem jucători valoroși, nu întâmplător au făcut performanță în ultimele sezoane, atât pe plan intern, cât și în Europa. A fost motivul pentru care am acceptat, valoarea grupului. Am recuperat un pic din diferență, vrem să mai recuperăm și în ultima etapă, să intrăm în cursa pentru titlu.

Sper să găsim energia pentru acest ultim meci cu Craiova. În primăvară, după pauză, sper să avem o forță și mai mare. Nu vreau să mă hazardez și să spun că sunt deosebiri față de perioada Petrescu. Din păcate, doar teoretic am putut face, pentru că practic a fost foarte greu să lucrez cu echipa. Am moștenit niște lucruri bune, a fost o muncă făcută, dar sunt și alte lucruri pe care vrem să le schimbăm. Să jucăm un fotbal mai pozitiv, cu mai multă eficiență în treimea adversă”, a declarat Edi Iordănescu, la finalul partidei.