CFR a pus în vitrina clubului a patra Supercupă a României. Clujenii intră cu moral perfect în playoff

Campioana țării, CFR Cluj, a trecut de FCSB, câștigătoarea Cupei, după penalty-uri în Supercupa României, desfășurată joi seara la Ploiești. Victoria clujenilor vine exact la începutul playoff-ului, la finalul căruia se va decide titlul actualei ediții de campionat, luptă care are în prim-plan aceleași două formații care se vor întâlni în etapa a 5-a, respectiv în ultima etapă.

Partida de la Ploiești a fost dominată de la un capăt la altul de echipa din Gruia, care a avut cel puțin 4-5 ocazii uriașe de gol. FCSB a uimit la pauză, când antrenorul Toni Petrea a schimbat nu mai puțin de cinci jucători. Echipa mezină a lui Becali a reușit să termine partida fără gol primit, însă CFR a demonstrat din nou că este echipa care se impune în momentele decisive ale sezonului. Ultima partidă cu Craiova din finalul sezonului trecut este cel mai la îndemână exemplu.

Fără prelungiri după 90 de minute, partida a mers direct la loviturile de la 11 m. Clujenii s-au impus cu 4-1, prin reușitele lui Rondon, Păun, Chipciu și Camora.