Victorie de trei, locul trei

Echipa feminină de baschet Universitatea Cluj a terminat anul sportiv 2016 cu o victorie lejeră, scor 72-63, în fața lanternei roșii a clasamentului Ligii Naționale, Politehnica Iași. Având asigurată clasarea pe podiumul campionatului, indiferent de rezultatul acestui meci, fetele lui Dragan Petricevic au evoluat cu dezinvoltură. Liderul din teren, Gabriela Irimia, a făcut legea și și-a condus echipa către un succes scontat. Pentru a elimina orice suspiciuni, clujencele și-au adjudecat lejer primul sfert (24-13), după care Petricevic a început să ruleze întreg lotul de jucătoare, iar acest lucru s-a resimțit pe tabela de marcaj. Moldovencele au câștigat al doilea parțial (15-21), dar la cabine s-a intrat la scorul de 39-34 în favoarea Universității. Experimentele lui Petricevic au continuat și în partea a doua a meciului, fără însă, să afecteze moralul universitarelor. A fost 18-15 în sfertul trei, respectiv 15-14 în cel de al patrulea. Cu această victorie echipa clujeană termină anul în forță, pe treapta a treia a podiumului. Gabriela Irimia a marcat 20 de puncte și a fost declarată cea mai bună jucătoare a meciului. Pentru Universitatea Cluj urmează dubla din Cupa României, cu fosta campioană ICIM Arad, programată la începutul anului viitor.