„U” Cluj a mai bifat o victorie

Handbalistele de la Universitatea Cluj au făcut instrucţie cu CSM Ploieşti, de care a trecut lejer, scor 34-19, într-un meci din cadrul etapei a 5-a a Ligii Naţionale. Victoria ardelencelor nu a fost pusă niciun moment sub semnul întrebării, trupa prahoveană fiind una extrem de tânără şi lipsită de experienţă. La pauză tabela de marcaj indica un avans de 11 goluri în favoarea elevelor lui Carmen Amariei şi a Luminiţei Huţupan (8-19).

Nici în repriza a doua lucrurile nu au stat mai bine pentru gazde, care au continuat să încaseze gol după gol. Sheiko cu 9 goluri şi Tetean cu 5 reuşite, au fost principalele marcatoare ale Universităţii Cluj. Graţie acestui succes „U” a urcat până pe locul patru al clasamentului Ligi Naţionale, cu 10 puncte, la 5 lungimi în urma liderului Dunărea Brăila. Pentru echipa universitară urmează cel mai dificil joc, în compania campioanei CSM Bucureşti. Partida din cadrul etapei a 6-a este programată, miercuri, 12 octombrie, la Cluj-Napoca.