U-BT Cluj a pierdut la Fehervar

Echipa masculină de baschet U-BT Cluj a pierdut meciul de debut din faza a doua a grupelor FIBA Euro Cup, scor 83-92, în deplasare cu Alba Fehervar, din Ungaria. Meciul a debutat cu un prim sfert în care ambele echipe au înscris câte 21 de puncte, după un joc echilibrat, cu un mic plus de partea elevilor lui Mihai Silvășan. Nici cel de al doilea parțial nu a fost cu nimic mai prejos din punct de vedere al calității evoluției jucătorilor celor două echipe. Gazdele și-au adjudecat sfertul (25-24) și au intrat la cabine în avantaj minim (46-45).

În cel de al treilea sfert echipele au fost mai concentrate să nu greșească în faza defensivă, astfel că, în atac au avut realizări puține. Ultimul parțial a fost cel care a făcut diferența. După ce s-au distanțat, gazdele de la Fehervar au trecut prin emoții mari atunci când Kyndall Dykes a părut să-și intre în mână pe final de meci. S-a terminat 92-83 în favoarea maghiarilor și clujenii debutează cu înfrângere în această fază a competiției continentale intercluburi.