Tenis / Simona Halep s-a calificat în sferturi la Wimbledon

Simona Halep a trecut în doar o oră de joc de Zarina Diyas, scor 6-3, 6-0 și s-a calificat în sferturile turneului de la Wimbledon

Tenismena Simona Halep își continuă parcursul excelent din acest an. Românca s-a calificat, marți, în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, după ce a trecut în două seturi de Zarina Diyas, din Kazahstan, scor 6-3, 6-0. Simona Halep a egalat cu această ocazie performanța Virginiei Ruzici, ultima româncă ajunsă în primele opt jucătoare ale turneului de la Londra, în 1981.

În sferturi Halep o va întâlni pe nemțoaica Sabine Lisicki, ocupanta poziției a 19-a în ierarhia mondială. Aceasta va fi a patra înfruntare între cele două sportive, două dintre partidele precedente fiind cîștigate de româncă. 280.000 de euro este cecul pe care și l-a asigurat Simona Halep în urma parcursului de până acum de la Wimbledon.