Potaissa Turda a obținut bronzul național

Echipa masculină de handbal Potaissa Turda a învins cu scorul de 27-26 pe HC Dobrogea Sud, în meciul trei al finalei mici a campionatului și a obținut astfel, medaliile de bronz ale ediției 2016/2017 a Ligii Naționale. Clujenii încheie astfel, un sezon incredibil în care au disputat finala Cupei Challenge, prima finală intercluburi din istoria handbalului masculin clujean și au avut evoluții extrem de consistente și în întrecerile interne (Liga Națională și Cupa României). Practic sezonul încheiat la capătul înfruntării cu Dobrogea Sud este cel mai bun al Potaissei, de la reactivarea clubului.

Meciul decisiv cu Dobrogea Sud a fost la fel de intens precum finala Cupei Challenge cu Sporting. Clujenii au început mai bine, dar până la pauză oaspeții aveau deja un avantaj de 5 goluri, scor 13-18. A urmat o repriză a doua în care gazdele au evoluat încântător. Potaissa a reușit să restabilească egalitatea, la 22, când mai erau 14 minute de joc. Împinși de la spate de un public fantastic elevii lui Horațiu Gal au întors soarta meciului și s-au impus la limită, pentru o medalie de bronz pe care o merită din plin.