Patru rugbyști de la ”U” au jucat în amicalul cu Scoția

Echipa națională de rugby sub 20 de ani a României a obținut un rezultat important în fața reprezentativei similare a Scoției, scor 10-10, într-un meci amical disputat la Greenock. Din lotul deplasat pentru cantonamentul derulat la baza de pregătire Sport Scotland Inverclyde National Sports Training Centre, au făcut parte 6 jucători legitimați la Universitatea Cluj. Stagiul de pregătire s-a încheiat cu meciul test susținut în compania țării gazdă și s-a terminat la egalitate. Andrei Ballok, căpitanul ”Stejăreilor”, cum este numită naționala de tineret a României, a jucat tot meciul. Laurențiu Nica a jucat și el în primele 45 minute, iar Daniel Barna și Tiberiu Both au intrat și ei pe finalul partidei, pentru 10, respectiv 5 minute.

Din lotul României au mai făcut parte Rareș Straja și Paul Herman, însă aceștia nu au fost utilizați de antrenorii Fergus Pringle și Cristian Hildan. Lotul României U20 au efectuat al doilea cantonament al acestui an, obiectivul fiind definitivarea lotului pentru Campionatul European U20, care va avea loc între 7-15 aprilie, la Lisabona, Portugalia. Pregătirea europeanului din Portugalia se va încheia cu un amical împotriva Franței U19, programat pentru data de 17 martie, pe stadionul Arcul de Triumf din București.