Începe Cupa Mondială

A XXI-a ediție a Cupei Mondiale de fotbal începe joi, 14 iunie. Meciul inaugural le va opune pe Rusia (gazda evenimentului) și Arabia Saudită, de la ora 18:00 și va fi precedat de festivitatea de deschidere (17:30). Toate cele 64 de partide de fotbal vor fi transmise în exclusivitate de TVR. Pe perioada de desfășurare a Cupei Mondiale, 14 iunie-15 iulie, televiziunea publică va dedica peste 400 sute de ore sportului rege, transmisiuni în direct ale partidelor de fotbal, studiouri de dezbatere, știri și rubrici sportive.

Iată componența grupelor și programul turneului final:
GRUPA A
Egipt
Rusia
Arabia Saudită
Uruguay

14.06
18:00 Rusia – Arabia Saudită
15.06
15:00 Egipt – Uruguay
19.06
21:00 Rusia – Egipt
20.06
18:00 Uruguay – Arabia Saudită
25.06
17:00 Arabia Saudită – Egipt
17:00 Uruguay – Rusia

GRUPA B
Iran
Maroc
Portugalia
Spania

15.06
18:00 Maroc – Iran
21:00 Portugalia – Spania
20.06
15:00 Portugalia – Maroc
21:00 Iran – Spania
25.06
21:00 Iran – Portugalia
21:00 Spania – Maroc

GRUPA C
Australia
Danemarca
Franța
Peru

16.06
13:00 Franța – Australia
19:00 Peru – Danemarca
21.06
15:00 Danemarca – Australia
18:00 Franța – Peru
26.06
17:00 Australia – Peru
17:00 Danemarca – Franța

GRUPA D
Argentina
Croația
Islanda
Nigeria

16.06
16:00 Argentina – Islanda
22:00 Croația – Nigeria
21.06
21:00 Argentina – Croația
22.06
18:00 Nigeria – Islanda
26.06
21:00 Nigeria – Argentina
21:00 Islanda – Croația

GRUPA E
Brazilia
Costa Rica
Serbia
Elveția

17.06
15:00 Costa Rica – Serbia
21:00 Brazilia – Elveția
22.06
15:00 Brazilia – Costa Rica
21:00 Serbia – Elveția
27.06
21:00 Elveția – Costa Rica
21:00 Serbia – Brazilia

GRUPA F
Germania
Mexic
Coreea de Sud
Suedia

17.06
18:00 Germania – Mexic
18.06
15:00 Suedia – Coreea de Sud
23.06
18:00 Coreea de Sud – Mexic
21:00 Germania – Suedia
27.06
17:00 Coreea de Sud – Germania
17:00 Mexic – Suedia

GRUPA G
Belgia
Anglia
Panama
Tunisia

18.06
18:00 Belgia – Panama
21:00 Tunisia – Anglia
23.06
15:00 Belgia – Tunisia
24.06
15:00 Anglia – Panama
28.06
21:00 Anglia – Belgia
21:00 Panama – Tunisia

GRUPA H
Columbia
Japonia
Polonia
Senegal

19.06
15:00 Columbia – Japonia
18:00 Polonia – Senegal
24.06
18:00 Japonia – Senegal
21:00 Polonia – Columbia
28.06
17:00 Senegal – Columbia
17:00 Japonia – Polonia

Programul fazelor eliminatorii
OPTIMI DE FINALĂ:
30.06
17:00 Locul 1 din grupa A vs locul 2 din grupa B
21:00 Locul 1 din grupa C vs locul 2 din grupa D
01.07
17:00 Locul 1 din grupa B vs locul 2 din grupa A
21:00 Locul 1 din grupa D vs locul 2 din grupa C
02.07
17:00 Locul 1 din grupa E vs locul 2 din grupa F
21:00 Locul 1 din grupa G vs locul 2 din grupa H
03.07
17:00 Locul 1 din grupa F vs locul 2 din grupa E
21:00 Locul 1 din grupa H vs locul 2 din grupa G

SFERTURI DE FINALĂ
06.07
17:00 și 21:00
07.07
17:00 și 21:00

SEMIFINALE:
10.07
21:00
11.07
21:00

FINALA MICĂ
14.07
17:00

FINALA MARE
15.07
18:00.

Postaţi un comentariu