Handbal / Potaissa a spulberat vicecampioana

Realuată după o pauză de trei săptămâni, Liga Națională de handbal masculin, a oferit o surpriză de proporții în meciul dintre Potaissa Turda și vicecampioana României, CSM București. Meciul disputat în cadrul etapei a XII-a a Ligii Naționale s-a încheiat cu triumful clujenilor, scor 30-22, aceasta fiind cea mai usturătoare înfrângere a echipei bucureștene în actualul campionat. Partida s-a desfășurat într-un echilibru aparent, vreme de 20 de minute, după care elevii lui Horațiu Gal au început să fie tot mai greu de ”citit”, iar golurile au curs în poarta oaspeților. La pauză tabela de marcaj indica un avans de patru goluri în favoarea Potaissei (17-14), iar actul secund a fost la fel controlat de clujeni. Cu această victorie la 8 goluri diferență Potaissa își menține șansele de accedere în faza play-off a campionatului.