CFR Cluj / Miriuţa, la prima înfrângere pe banca CFR-ului

Vasile Miriuţă are motive să fie îngrijorat echipa sa, CFR Cluj, a pierdut cu 0-2 primul amical din Spania, cu Dnepr / FOTO: Dan Bodea

Primul amical din cel de al doilea cantonament, pe care CFR îl efectuează în Spania, a adus şi primul eşec în calitate de antrenor al vişiniilor pentru tehnicianul Vasile Miriuţă. Clujenii au cedat mai clar decât o arată scorul, 0-2, în faţa ucrainienilor de la Dnpr Dnetropetrovsc.

CFR a încasat primul gol în finalul primei reprize, când Seleznyov a deschis scorul (min. 42), după o dominare autoritară. Ucrainienii şi-au continuat presiunea în jumătatea de teren a ardelenilor şi în partea a doua a jocului, iar în minutul 79 şi-au dublat avantajul prin Kalinic.

CFR a evoluat modest, raporturl şuturilor pe spaţiul porţii lui Felgueiras (9) demonstrând lipsa de eficienţă pe faza defensivă a echipei lui Miriuţă. Pentru CFR urmează meciul cu fosta campioană a Rusiei, Rubin Kazan, programat, sâmbătă, 8 februarie.