Au ajuns la cota zece. Handbaliștii de la CSU nu bat pe nimeni

Echipa masculină de handbal a CS Universitatea Cluj a înregistrat al zecelea eșec din tot atâtea meciuri disputate în Liga Națională. Ultima înfrângere, 28-41, în deplasare cu Politehnica Timișoara, în etapa intermediară ce se desfășoară în aceste zile. Clujenii au rezistat doar 10 minute în înfruntarea din Banat (min. 10, scor 5-4 pentru gazde), după care violeții s-au desprins fără emoții la cinci goluri, scor 21-16 la pauză.

În repriza a doua gazdele au fost și mai incisive, iar diferența netă de valoare în favoarea Politehnicii l-a făcut pe antrenorul Pero Milosevic să arunce în luptă jucători extrem de tineri. Nici în aceste condiții Universitatea nu a reușit altceva decât să limiteze proporțiile scorului. S-a terminat 41-28 pentru Poli și CSU a ajuns la un golaveraj mai mult decât îngrijorător (-106). Universitatea Cluj este ultima în clasament cu 0 puncte, la cinci lungimi în urma echipelor CSM Făgăraș și CSM Suceava, ocupantele locurilor 13, respectiv 12. Etapa viitoarea CSU joacă acasă cu CSM Suceava. Tot în cadrul etapei a X-a AHC Potaissa Turda joacă, joi, în deplasare la Buzău. Turdenii sunt pe locul 6 în clasament, cu 17 puncte.