FESTIVAL/Cinci zile de teatru de păpuşi şi marionete, în octombrie, la Cluj

Teatrul de Păpuşi Puck organizează cea de a 13-a ediţie a Festivalului Internaţional al Teatrelor de Păpuşi şi Marionete Puck în perioada 12-17 octombrie 2014. Evenimentul se va bucura de participare internaţională din Ungaria, Spania, Republica Moldova, Franţa, dar va cuprinde şi trupe de teatru din Alba Iulia, Iaşi, Târgu Mureş, Ploieşti, Bucureşti, Târgovişte, Sibiu, Sfântu Gheorghe, Oradea, Bacău, Braşov.

Programul spectacolelor:

LUNI 13 OCTOMBRIE:
Ora 9.30, 11.30 – IARBA ZÂNELOR – Teatrul „Vojtina” DEBRECEN, Ungaria – OPERA MAGHIARĂ – spectacol în limba maghiară
Ora 10, 12 – PUNGUŢA CU DOI BANI – Teatrul de Păpuşi „Prichindel” ALBA IULIA – TEATRUL NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA”
Ora 10, 13 – ZÂNA LACULUI – Teatrul de Păpuşi „PUCK” (secţia maghiară) – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK” – spectacol în limba maghiară
Ora 19 – TREI DARURI FERMECATE – U.N.A.T.C. I.L. Caragiale, BUCUREŞTI – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”

MARŢI 14 OCTOMBRIE:
Ora 9.30, 11.30 – SAREA ÎN BUCATE- HONIG, ZUKER UND SALZ – Teatrul „Gong” Sibiu – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”- spectacol în limba germană
Ora 10, 12 – DRAGONUL – Teatrul pentru Copii „Ciufulici” PLOIEŞTI – TEATRUL NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA”
Ora 10, 13 – FLUIERUL FERMECAT – Teatrul pentru Copii „Arlechino”BRAŞOV – CASA ARMATEI
Ora 16 – ÎN BRAŢELE IUBIRII SUNTEM MARIONETE – U.N.A.T.C. I.L. Caragiale, BUCUREŞTI – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”
Ora 18 – KRAFFF – Théâtre de Romette – Franţa – ACADEMIA DE MUZICĂ „GHEORGHE DIMA”
Ora 20 – COMMEDIA DELL’ARTE – EXAMEN – U.N.A.T.C. I.L. Caragiale, BUCUREŞTI – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”

MIERCURI 15 OCTOMBRIE:
Ora 9.30, 12.00 – PRINŢESA TURANDOT – Teatrul pentru Copii şi Tineret „Ariel” TG. MUREŞ – TEATRUL NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA”
Ora 10 – MORCOVEAŢĂ – Teatrul Toni Bulandra, Târgovişte – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”
Ora 11 – RĂZBOIUL BUCATELOR – Teatrul „Ion Creangă” – Bucureşti – CASA DE CULTURĂ A STUDENŢILOR
Ora 10, 13 – PRÂSLEA CEL VOINIC… LA MINTE – – Teatrul Municipal „Bacovia” BACĂU – CASA ARMATEI
Ora 17 – SEMI-SEMINŢE – Teatrul „Ion Creangă” – Bucureşti – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”
Ora 19 – TO BEE OR NOT TO BEE – Facultatea de Teatru şi Televiziune Cluj – FACULTATEA DE TEATRU ŞI TELEVIZIUNE CLUJ (STUDIO HARAG)

JOI 16 OCTOMBRIE:
Ora 9.30, 11.30 – HAI LA DRUM SPRE PHANTARUN –Teatrul Municipal de Păpuşi „Guguţă” CHIŞINĂU, Republica Moldova – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”
Ora 10, 11.30 – CÂINII CU COLACI ÎN COADĂ – Teatrul Republican „Licurici”, Chişinău, Republica Moldova – Auditorium Maximum
Ora 10, 13 – SCUFIŢA ROŞIE – Teatrul Regina Maria, Trupa „Arcadia” ORADEA – CASA ARMATEI
Ora 18 – VISUAL POEMS – Compania Jordi Bertran – Spania – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”
Ora 19 – Examen – Universitatea de Arte “George Enescu” Iaşi, Facultatea de Teatru – FACULTATEA DE TEATRU ŞI TELEVIZIUNE CLUJ (STUDIO HARAG)

VINERI 17 OCTOMBRIE:
Ora 9.30, 11.30 – CSIPIKE – Teatrul pentru Copii şi Tineret „Ariel” TG. MUREŞ – OPERA MAGHIARĂ – spectacol în limba maghiară
Ora 10 – TĂRÂMUL DINTRE VALURI – PREMIERĂ – Teatrul de Păpuşi „PUCK”, – TEATRUL DE PĂPUŞI „PUCK”
Ora 10, 12 – FATA BABEI ŞI FATA MOŞNEAGULUI – Teatrul „Ţăndărică”- TEATRUL NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA”
Ora 10, 13 – ÎMPĂRĂŢIA OMULUI SĂRMAN – Teatrul de Păpuşi „Cimborak” Sfântu Gheorghe – CASA ARMATEI – spectacol în limba maghiară
Ora 17 – CONFERINŢA Păpuşa umanizată – Omul păpuşă
DECERNAREA PREMIILOR


Publicitate

Postaţi un comentariu