Universitatea a dominat și a învins campioana Sepsi

Ultima etapă a sezonului regulat al Ligii Naționale de Baschet Feminin (LNBF) a programat meciul dintre Universitatea Cluj și campioana Sepsi Sfântu Gheorghe. ”Reeditarea” finalei sezonului precedent s-a disputat în Sala Sporturilor ”Horia Demian” și a coincis cu primul eșec stagional pentru Sepsi, scor 77-68. Trupa lui Dragan Petricevic a dominat tactic jocul și a terminat în avantaj minim (21-20), primul sfert. Însă, diferența s-a făcut în cel de al doilea parțial în care fetele lui Petricevic au controlat jocul în totalitate și au intrat la cabine având un avans de 9 puncte (43-34).

Nici repriza a doua nu a adus vreo schimbare majoră în jocul echipei campioane, universitarele cedând sfertul al treilea cu 15-16, doar pentru a-și adjudeca ultimele 10 minute cu 19-18. De la Universitatea s-au remarcat Aida Kalusic cu 21 puncte marcate, 5 recuperări și o pasă decisivă, dar și Amanda Thompson cu 18 puncte înscrise și 16 recuperări, plus 5 pase decisive. Sepsi a răspuns, atât cât a putut, prin reușitele lui Dominique Marshall (23 puncte, 10 recuperări și 2 pase decisive), și Annemarie Părău cu 17 puncte, 4 recuperări și 8 pase decisive.