![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/11/Laviniu-Chis.jpg)
Un orădean va alerga la Campionatul European de cros
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/11/Laviniu-Chis.jpg)
Un orădean va alerga la Campionatul European de cros. Laviniu Chiş, antrenat de Olah Robert şi Florina Cozac, sportiv legitimat la CSS LPS Bihorul, a fost selecţionat în lotul naţional al României pentru competiţia care va avea loc pe 8 decembrie în capitala Serbiei, la Belgrad, în urma rezultatelor bune din ultima perioadă.
În special, au contat rezultatele obţinute recent la cea de-a treia ediţie a Cupei României la cros, din Baile Felix unde Laviniu Chiş a câştigat proba de 6 kilometri la juniori II, a terminat pe locul secund la juniori I şi a urcat pe a treia treaptă a podiumului cu echipa, alături de Cătălin Lascu, Gardo David şi Raksi Albert.
“Este un tânăr de mare perspectivă, va fi cel mai mare produs al probelor de fond şi semi-fond din Bihor”, a declarat despre el antrenorul Virgil Preda, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Atletism Bihor.