Handbal EHF / HC Zalău a câştigat entuziasmant în faţa deţinătoarei Cupei Challenge. HC Zalău – DHK Banik Most 28 – 21 (17 – 9)

HC Zalău a făcut o opţiune importantă spre optimile Cupei UHF, după ce a trecut, 28-21, de echipa cehă DHK Banik Most. Foto / Magazin Sălăjean.ro

HC Zalău a făcut o opţiune importantă  spre optimile Cupei UHF, după ce a trecut, sâmbătă seara, la pas de echipa cehă DHK Banik Most, echipă ce a câştigat Cupa Challenge în sezonul trecut. Fetele lui Gheorghe Tadici au dispus la şapte goluri diferenţă, scor 28-21 şi se află cu un pas în următoarea fază a competiţiei.

HC Zalău a avut un debut perfect de partidă, conducând cu 5 – 0 după primele zece minute.Cehoaicele au încercat să contracareze iureşul ofensiv al gazdelor însă fără success aşa că după 30 de minute de joc scorul le era favorabil zălăuancelor, 17-9.

HC Zalău a evoluat la fel de entuziasmant şi în partea a doua a jocului, reuşind pe alocuri să aibă şi câte zece goluri diferenţă, 20-10 în minutul 35 şi 27-17 în minutul 47.

Pe final Tadici şi-a permis să joace şi cu rezervele astfel că scorul final a fost de 28-21, iar zălăuancele sunt ca şi calificate în optimile Cupei EHF.

Partida retur dintre cele două formaţii este programată sâmbătă, 16 noiembrie, de la ora 21:10 (ora României), în Cehia.

HC Zalău: Ana Maria Inculeţ, Mihaela Mureşan, Adina Mureşan – Loredana Pera (8), Carmina Bădiţă (2), Florina Ciobanu, Andrada Trif (4), Valentina Bradac (3), Crina Pintea (2), Georgiana Ciuciulete (4), Valeria Beşe, Claudia Constantinescu (5) şi Ana Maria Şomoi. Manager: Gheorghe Tadici

DHK Banik Most: Bezpalcova, Mullnerova – Matouskova, Dvorakova, Borovska (1), Benuskova, Vitkova (2), Vyslouzilova, Rukova (1), Weisenbilderova (2), Martinkova (7), Janouskova (6). Antrenor: Dusan Poloz