![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/08/politie-pe-autostrada.jpg)
Prins cu 209km/h pe Autostrada Transilvania
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/08/politie-pe-autostrada.jpg)
Un tânăr din Vatra Dornei a rămas fără permis după ce a fost prins pe Autostrada Transilvania circulând cu viteză excesivă. Bărbatul a fost depistat de polițiștii Biroului de Poliţie Autostrada Transilvania.
Tânărul a fost prins la km. 15+200 m, pe sensul de mers Gilău -Câmpia Turzii la ora 11.39, în timpul unei acţiuni pentru verificarea respectării regimului legal de viteză, Aparatul radar a înregistrat o viteză de 209 kilometri pe oră. Șoferul vitezoman se afla în autoturism cu soţia şi fiul lor în vârstă de 2 ani. Conform legislaţiei în vigoare, acesta a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 720 de lei. Totodată, poliţiştii i-a reţinut permisul de conducere în vederea suspendării exercitării dreptului de a conduce autovehicule pentru o perioadă de 90 de zile.