Sub 8.000 de noi infectări cu COVID-19, la Cluj aproape 400. 196 de români cu coronavirus au murit într-o singură zi

Foto: Transilvania Reporter

Situația epidemiologică în județul Cluj se prezintă astfel:
– În ultimele 24 de ore, 393 persoane au fost confirmate Covid-19 din județul Cluj
– Total număr de teste 2.013 , din care 814 teste efectuate la cerere și 1.119 teste diagnostic grupe de risc. Până în acest moment s-au realizat 269.782 de teste, la nivelul județului Cluj.
– 67 persoane internate în ATI;
– Total vindecați și externați 1.613, din care 1.308 din județul Cluj;
– Total decedați 192, din care 156 din județul Cluj.
– În acest moment sunt internați 671 de pacienți, din care 642 din județul Cluj.

Până astăzi, 24 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 430.605 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

304.188 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.753 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba91691336,08
2.Arad102911305,9
3.Argeș121461484,95
4.Bacău120931182,81
5.Bihor128741505,27
6.Bistrița-Năsăud5398964,11
7.Botoșani55181192,69
8.Brașov173123197,36
9.Brăila5085103,12
10.Buzău6098482,54
11.Caraș-Severin4379822,71
12.Călărași3705313,08
13.Cluj194743937,03
14.Constanța142001906,5
15.Covasna3838633,1
16.Dâmbovița104901483,51
17.Dolj11059843,21
18.Galați92831702,85
19.Giurgiu3691882,43
20.Gorj4114421,72
21.Harghita4406301,84
22.Hunedoara78341373,6
23.Ialomița40731023,44
24.Iași180863443,29
25.Ilfov132722097,1
26.Maramureș7800943,07
27.Mehedinți3627423,04
28.Mureș110321264,75
29.Neamț8878 682,24
30.Olt6677481,8
31.Prahova174102524,43
32.Satu Mare48961054,99
33.Sălaj5203384,36
34.Sibiu12682828,47
35.Suceava124951952,24
36.Teleorman5072722,75
37.Timiș175872725,45
38.Tulcea3105453,36
39.Vaslui7143922,11
40.Vâlcea7457512,8
41.Vrancea5013781,89
42.Mun. București60859 11476,55
43.Cazuri noi nealocate pe județe5781*1562
TOTAL430.6057.753

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.253 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA40
2ARAD31
3ARGEŞ32
4BACĂU24
5BIHOR19
6BISTRIŢA-NĂSĂUD22
7BOTOŞANI20
8BRĂILA7
9BRAŞOV34
10BUZĂU24
11CĂLĂRAŞI17
12CARAŞ-SEVERIN32
13CLUJ41
14CONSTANŢA47
15COVASNA10
16DÂMBOVIŢA22
17DOLJ26
18GALAŢI14
19GIURGIU6
20GORJ30
21HARGHITA13
22HUNEDOARA30
23IALOMIŢA11
24IAŞI69
25ILFOV64
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI27
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI186
29MUREŞ28
30NEAMŢ31
31OLT16
32PRAHOVA56
33SĂLAJ3
34SATU MARE17
35SIBIU38
36SUCEAVA38
37TELEORMAN9
38TIMIŞ60
39TULCEA6
40VÂLCEA11
41VASLUI22
42VRANCEA13
Total1253

Până astăzi, 10.373 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.11.2020 (10:00) – 24.11.2020 (10:00) au fost raportate 196 de decese (129 bărbați și 67 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Mehedinți, Mureș, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 8 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 28 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 47 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 61 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 51 decese la categoria de peste 80 de ani.

184 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 9 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.667. Dintre acestea, 1.204 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.939.421 de teste. Dintre acestea, 30.740 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 19.069 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.671 la cerere.

Pe teritoriul României, 46.501 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.688 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 79.304 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 13 persoane.

Distribuie:

Postaţi un comentariu