4.200 de noi infectări cu coronavirus, din aproape 10.000 de teste. 165 de cazuri noi și la Cluj

Foto: Dan Bodea

Situația epidemiologică în județul Cluj se prezintă astfel:
– În ultimele 24 de ore, 165 persoane au fost confirmate Covid-19 din județul Cluj;
– Total număr de teste 492 din care 487 diagnostic grupe de risc și 5 teste efectuate la cerere. Până în acest moment s-au realizat 267.769 de teste, la nivelul județului Cluj;
– 66 persoane internate în ATI;
– Total vindecați și externați 1.603, din care 1.298 din județul Cluj;
– Total decedați 187, din care 151 din județul Cluj.
– În acest moment sunt internați 667 de pacienți, din care 640 din județul Cluj.

Până astăzi, 23 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 422.852 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

296.844 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.207 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba9036626,12
2.Arad101611235,87
3.Argeș119981904,99
4.Bacău119751432,78
5.Bihor127241415,37
6.Bistrița-Năsăud5302284,18
7.Botoșani5399552,59
8.Brașov169933027,19
9.Brăila5075303,21
10.Buzău6050942,6
11.Caraș-Severin4297372,84
12.Călărași3674563,15
13.Cluj190811657,09
14.Constanța140104176,82
15.Covasna3775433,13
16.Dâmbovița103421213,56
17.Dolj10975483,42
18.Galați9113832,74
19.Giurgiu3603882,5
20.Gorj4072361,66
21.Harghita4376131,89
22.Hunedoara7697683,74
23.Ialomița3971723,46
24.Iași177422803,15
25.Ilfov130632878,13
26.Maramureș7706753,16
27.Mehedinți3585763,02
28.Mureș10906804,82
29.Neamț8810 362,25
30.Olt66291211,86
31.Prahova17158284,5
32.Satu Mare479134,99
33.Sălaj516514,43
34.Sibiu126001718,64
35.Suceava12300202,22
36.Teleorman5000462,75
37.Timiș173151365,57
38.Tulcea3060692,36
39.Vaslui7051582,07
40.Vâlcea7406312,79
41.Vrancea4935301,97
42.Mun. București59712 13076,61
43.Cazuri noi nealocate pe județe4219-1063
TOTAL422.8524.207

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 445 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA17
2ARAD15
3ARGEŞ12
4BACĂU4
5BIHOR12
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI8
8BRĂILA2
9BRAŞOV18
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ11
14CONSTANŢA20
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ7
18GALAŢI8
19GIURGIU9
20GORJ14
21HARGHITA2
22HUNEDOARA15
23IALOMIŢA12
24IAŞI18
25ILFOV18
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI13
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI73
29MUREŞ21
30NEAMŢ1
31OLT13
32PRAHOVA3
33SĂLAJ1
34SATU MARE1
35SIBIU30
36SUCEAVA10
37TELEORMAN6
38TIMIŞ7
39TULCEA2
40VÂLCEA3
41VASLUI5
42VRANCEA5
Total445

Până astăzi, 10.177 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.11.2020 (10:00) – 23.11.2020 (10:00) au fost raportate 130 de decese (74 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, București, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Galați, Ilfov, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vrancea și Vaslui.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 44 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de peste 80 de ani.

125 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.685. Dintre acestea, 1.160 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.908.681 de teste. Dintre acestea, 9.938 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.488 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.450 la cerere.

Pe teritoriul României, 48.034 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.459 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 82.274 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 15 persoane.

Distribuie:

Postaţi un comentariu