Volei / „U” Cluj a pierdut în faţa Ştiinţei Explorări

Ştiinţa Explorări Baia Mare a câştigat la "U" Cluj şi se pregăteşte de debutul în cupele europene

Voleibaliştii de la Universitatea Cluj au fost învinşi pe teren propriu, scor 0-3 la seturi, în faţa celor de la Ştiinţa Explorări Baia Mare şi rămân fără niciun punct acumulat după patru etape disputate în actuala ediţie a Diviziei A1 de volei masculin.

Universitarii clujeni au început foarte curajos meciul şi au încercat să se ridice la valoarea oaspeţilor, dar au cedat primele două seturi la mare luptă (22-25 şi 23-25).

Setul trei a început la fel de bine pentru clujeni însă, maramureşenii şi-au revenit repede, au jucat perfect faza de atac şi la fel în apărare şi şi-au adjudecat setul fără emoţii, scor 25-15, obţinând astfel prima victorie, în deplasare, în acest sezon.

Pentru voleibaliştii de la Explorări Baia Mmare urmează meciul din cupele europene cu Stroitel Minsk din Belarus. Partida este programată miercuri, 6 noiembrie, în Sala Polivalentă „Lascăr Pană”.