Volei Masculin / Municipal Zalău a început perfect campionatul

CS Volei Municipal Zalău (foto, în galben) au câştigat fără emoţii meciul de debut în noul campionat / Foto Dan Bodea

Echipa de volei masculin SCVM Zalău a învins marţi, pe teren propriu, pe SCMU Craiova cu scorul de 3-1 la seturi, în prima partidă din noua ediţie de campionat.

Primul set al întâlnirii a fost echilibrat, dar gazdele şi l-au adjudecat cu 25-18. Cel de al doilea a fost spectaculos, iar la capătul său oaspeţii au egalat situaţia pe tabela de marcaj, după 33-31.

Începând cu setul trei gazdele au pus stăpânire pe joc şi, cu mici excepţii a controlat tactic partida până la final. Miercuri , CSM Știința Explorări Baia Mare va juca acasă cu CSM București, Unirea Dej va primi vizita formației LPS Piatra Neam, iar Phoenix Șimleul Silvaniei va evolua în fața propriilor suporteri în compania celor de la Dinamo București.

Universitatea Cluj este singura echipă ardeleană care va debuta în deplasare, la Galați, în compania formației Arcada din localitate.