Volei / CSVM Zalău a pierdut meciul de debut în Cupa CEV

CS Volei Municipal Zalău a pierdut meciul de debut în actuala ediţie a cupelor europene / Foto Dan Bodea

CS Volei Municipal Zalău a pierdut, marţi, cu scorul de 0-3 la seturi, meciul disputat pe teren propriu în compania ruşilor de la Guberniya Nizhniy Novgorod. Partidă contând pentru manşa I din 16-zecimile Cupei Cev a oferit un adevărat spectacol la fileu.

În primul set cele două formaţii au mers cap la cap, de fiecare dată ruşii reuşind să aibă un punct avans, până la 13-12 şi 14-13 pentru gazde. Din acel moment oaspeţii au fost mai eficienţi pe faza de atac, au trecut din nou la conducere şi, în ciuda echilibrului tactic, şi-au adjudecat primul set cu 25-20.

În cel de al doilea set sălăjenii au ţinut din nou aproape şi l-au pierdut la 22. În sfârşit setul trei a adus căderea gazdelor şi o nouă prestaţie foarte bună a volei baliştilor de la Guberniya Nizhniy Novgorod care şi-au adjudecat setul la 18 şi implicit meciul.

În urma acestui rezultat gruparea din Novgorod porneşte cu prima şansă de calificare în optimile competiţiei continentale.