“U” Cluj / Rapid nu e Sănătatea

Alflată în Austria, unde efectuează un stagiu de pregătire, Universitatea Cluj a pierdut primul meci test din cantonament, scor 0-4, în faţa formaţiei Rapid Viena, cea mai titrată grupare fotbalistică din Austria. Tehnicianul „Şepcilor roşii” are la dispoziţie 26 de jucători, toţi fiind testaţi în partida cu Rapid.

Mihai Teja a trimis în teren, în primele 45 de minute, următoarea formulă: Veselovsky – Jovanovic, Ninu, Mateus, Târnăcop – Lungu, Costin – Boutadjine, Stojanovic, Calcan – Lemnaru (căpitanul echipei). La pauză austriecii conducea cu 2-0, iar Teja a decis să schimbe întreaga formulă de joc.

Astfel, pentru partea a doua a meciului au evoluat Niculescu, Ciupe, Neag, Fofana, Raţiu, Bucşa, Kovacs, Achim, Machado şi Jula.În primul meci amical al acestei veri Universitatea câştigase cu scorul de 9-0, în faţa amatorilor de la Sănătatea Cluj.