”U” Cluj, calificată pentru a 20-a oară în sferturile Cupei României

Universitatea Cluj s-a impus cu 2-1 în fața formației UTA Arad, grație golurilor marcate de Derick Chuka Ogbu (32) și Sergio Hora Ribeiro (73), respectiv, Adrian Petre (90+5) și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

Este a 20-a calificare pentru ”U” Cluj în sferturile Cupei României, aceasta fiind ediția cu numărul 83 a celei de-a doua competiții fotbalistice din țara noastră, prima desfășurându-se în sezonul 1933-1934, încheiată cu o finală între Ripensia Timișoara și Universitatea Cluj.

Ultima dată când ”U” Cluj a atins sferturile de finală în Cupa României a fost în sezonul 2014/2015, atunci când ”U” a ajuns până în finală, jucând, astfel, după 50 de ani, în ultimul act al competiției pe care o câștiga în 11 iulie 1965.

Rezumând, până acum, Universitatea Cluj s-a calificat, de 20 de ori în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, de 10 ori în semifinale și de 5 ori în finală, în anii 1934, 1942, 1949, 1965 și 2015.

Opt străini au marcat pentru ”U” în Cupa României

Revenind la cei doi marcatori ai Universității Cluj din ultima victorie cu UTA Arad, Ogbu (Nigeria) și Ribeiro (Portugalia), este pentru a doua oară în istoria echipei clujene când o calificare într-o fază superioară a Cupei României este decisă în urma unor goluri marcate de jucători străini.

Prima dată s-a întâmplat în sezonul 2014/2015, când Pablo Daniel Ceppelini (Uruguay) marca unicul gol al victoriei din sferturi, cu Pandurii Tg. Jiu. Cei opt  străini au marcat până acum 16 goluri pentru ”U” Cluj în Cupa României (în timpul celor 90 de minute sau reprizele de prelungiri), doi dintre ei, Sergio Ribeiro (cu Unirea Dej – sezonul 2020/2021) și Derick Chuka Ogbu (cu UTA – sezonul 2020/2021), debutând cu gol, la primele lor apariții oficiale la “U” Cluj.

Liderul marcatorilor străini pentru ”U” Cluj în Cupa României este portughezul Sergio Ribeiro, cu 4 goluri, toate reușite în acest sezon, urmat de Pablo Ceppelini, cu 3 goluri.

Primul marcator străin pentru ”U” Cluj în Cupa României a fost sârbul Nemanja Jovanovic, o dublă în victoria, scor 3-0, cu FC Vaslui, din 16-imile sezonului 2007/2008. Ceilalți stranieri marcatori pentru “U” în Cupa României sunt Cleyton Campos de Melo (Brazilia), Karim Boutadjine (Franța/Algeria), Ricardo Rafael Costa Miranda (Portugalia), Idan Golan (Israel) și Derick Chucka Ogbu (Nigeria).