“U” Cluj, 8-0 la Brăila, una dintre cele mai categorice victorii din istoria participărilor “Șepcilor roșii” în ligile 1 și 2

Dorin Goga (foto, în prim-plan) a marcat în minutele 13, 39, 40 și 70 a partidei cu Dacia Unirea Brăila și intrat pe lista scurtă a U-iștilor care au înscris 4 goluri într-un meci disputat în deplasare, în eșalonul secund / Foto: Dan Bodea

Universitatea Cluj a câștigat cu 8-0 la Brăila cu codașa ligii secunde, Dacia Unirea din localitate, prin golurile marcate de Andrei Cordoș (minutul 5), Dorin Goga (minutele 13, 39, 40,70), Cristian Gavra (64, 76) și Norbert Janos (57), realizând scorul actualei ediții de campionat. Nu e prima dată când ”U” bate cu 8-0 într-un meci de Liga a 2-a.

Meciuri de poveste
Din datele pe care le avem, ”U” Cluj mai are în palmares victorii cu 8-0 în cele 22 de participări în liga secundă:
* ”U” Cluj – Minerul Lupeni 8-0, în sezonul 1976-1977
* ”U” Cluj – Dacia Orăștie, 8-0 în sezonul 1978-1979
* ”U” Cluj – CSM Borzești 8-0, în sezonul 1991-1992.

„Șepcile roșii” au mai atins borna de opt goluri marcate și în alte meciuri jucate în Divizia B: 8-1 cu Cimentul Turda (sezonul 1939-1940) și tot un 8-1 cu Rapid Arad (sezonul 1982-1983).

Dar ”U” Cluj are în palmares și două meciuri cu câte nouă goluri marcate în 90 de minute: 9-2 cu Minerul Cavnic (19841985) și un 9-0 cu Electromureș Tg. Mureș în campionatul 1991-1992, cel mai bun sezon de Divizia B al „alb-negrilor”, aceasta fiind și cea mai categorică victorie a „Șepcilor roșii” în liga secundă.

Pe scena primei divizii, cele mai nete victorii ale Universității Cluj sunt: 7-0 cu Brașovia Brașov (sezonul 1933-1934) și un alt 7-0 cu FC Craiova (1946-1947), ambele meciuri cu ”U” în calitate de gazdă. În deplasare, cel mai net scor rămâne victoria cu 6-0 la Ceahlăul Piatra Neamț (sezonul 2014-2015).

Dorin Goga, într-un grup restrâns al „studenților” cu patru goluri marcate într-un meci
Cu cele patru goluri marcate în meciul jucat, duminică, la Brăila, Dorin Goga s-a înscris pe lista scurtă a fotbaliștilor Universității Cluj care au înscris de patru ori într-un meci jucat în liga secundă, alături de:

Emil Țiereanu, autor a patru goluri în ”U” Cluj – IS Câmpia Turzii 6-1 (sezon 1938-1939), Paul Wieser – patru reușite în ”U” Cluj – Monopol Tg. Mureș 7-1 (sezon 1939-1940), Emil Petru – a marcat toate cele patru goluri în victoria, 4-3 cu Tractorul Brașov (sezon 1957-1958), Cornel Fâșic, autor, și el, a patru reușite în ”U” Cluj – CFR Caransebeș 6-0 (sezon 1983-1984).