Tenis / Halep, în declin total

Tenismena Simona Halep a părăsit turneul de Grand Slem de la Whuan din turul 2, fiind învinsă, marţi dimineaţa, de jucătoarea din Spania Garbine Muguruza, ocupanta locul 22 în ierahia WTA. În primul set românca a controlat foarte bine jocul, şi-a dominat adversara la toate capitolele şi s-a impus cu 6-2.

A urmat o serie nesfârşită de greşeli neforţate, serviciul nu i-a mai funcţionat, iar jucătoarea iberică a trecut la conducere şi şi-a adjudecat următoarele două seturi clar, cu scorul de 6-2, 6-3. Simona Halep, numărul 2 mondial şi a doua favorită a turneului Premier 5 din China, a disputat la Whuan primul meci după eliminarea suferită în turul 3 de la US Open, la finalul lunii trecute.

O oră şi 56 de minute a durat confruntarea dintre Halep şi Muguruza. Turneul din China este dotat cu premii totale în valoare de 2, 44 milioane de dolari.