Simonei Halep joacă finala Transylvania Open după un meci fără istoric în semifinala cu Marta Kostyuk

Simona Halep s-a calificat en fanfare în finala turneului Transylvania Open după o demonstrație de forță în semifinala cu Marta Kostyuk.

Fostul lider mondial a făcut legea pe teren și și-a adjudecat primul set la zero după doar 27 de minute de joc. Nici actul secund nu a fost vreun moment de revelație pentru ucraineanca de 19 ani, locul 55 în ierarhia WTA.

Simona Halep a jucat aproape fără greșeală și s-a desprins în câștigătoare mai înainte ca adversara ei să realizeze că este la un meci distanță de o finală din circuitul mondial.

După alte 31 de minute, Simona Halep s-a impus și în setul doi cu 6-1 și accede în ultimul act al celui de al doilea turneu WTA găzduit anul acesta de Cluj-Napoca.

În finală, însă, jucătoarea română va avea o misiunea mult mai dificilă în fața sportivei din Estonia Anett Kontavei, a doua favorită a turneului. Kontavei s-a impus în semifinala cu Rebbeca Peterson cu 2-0 la seturi, 6-3, 6-2, într-o oră și trei minute.