Primul meci, primul succes în Liga Campionilor la polo pe apă

Poloiştii de la CSM Oradea au debutat perfet în actuala ediţie de Liga Campionilor

Echipa de polo pe apă CSM Digi Oradea a debutat cu dreptul în primul tur preliminar al Ligii Campionilor. Bihorenii s-au impus la limită, scor 12-11, în faţa echipei franceze Montpellier Water Polo, în Grupa B, de la Kragujevac (Serbia).

Prima repriză a fost echilibrată şi s-a încheiat la egalitate scor 3-3. La puaza mare orădenii aveau deja un avantaj de două goluri, iar în cea de a treia repriză au reuşit să se desprindă la 11-7.

Poloiştii francezi nu au fost de acord cu scorul de pe tabela de marcaj şi au revenit în joc, dar nu au putut priva campioana României de primul succes din grupă. Ramiro Georgescu autor a 4 goluri, Nicolae Diaconu şi alex Popoviciu cu câte două reuşite, Mihnea Chioveanu, Tiberiu Negrean, Kalman Kadar şi Dorin Creţu câte un gol, au fost marcatorii CSM-ului.

Oradenii joacă vineri alte două partide, cu Spartak Volgograd (Rusia), de la ora 13, 00, şi cu formaţia gazdă, VK Radnicki Kragujevac, de la ora 20, 30.