Preliminarii CM / România – Estonia 2-0 scor final (LIVE TEXT)

Ciprian Marica este marea speranţă a României în meciul cu Estonia, de pe Arena Naţională

Echipa naţională de fotbal a României joacă în această seară, de la ora 21.00, ultimul meci din faza grupelor, din preliminariile pentru Cupa Mondială din 2014. Pentrua termina această fază a competiţiei pe poziţia a doua, care asigură calificarea la baraj, România trebuie să învingă Estonia, iar Olanda să nu piardă la Istambul, meciul cu Turcia. Rămâi pe transilvaniareporter.ro pentru a urmări în format LIVE TEXT desfăşurarea partidei de pe Arena Naţională.

Victor Pițurcă a decis să înceapă meciul cu balticii în următoarea formulă de joc: Tătăruşanu – Măţel, Goian, Gardoş, Raţ – Bourceanu, Lazăr – Gigel Bucur, Stancu, Tănase – Marica.

min 1 a început meciul

min 12 prima lovitură de colţ pentru România, execuţia este slabă şi ratăm o nouă oportunitate de a trimite spre poarta oaspeţilor

Din minutul 8 al meciului de la Istambul, Olanda conduce Turcia cu 1-0 şi România este în acest moment în barajul de calificare la Cupa Mondială

min 18 Vasiliev şutează periculos la poarta ui Tătăruşanu, mingea trece pe lângă poartă, dar consemnăm prima ocazie reală de gol a meciului

min 23 dublă ocazie pentru Estonia, Tătăruşanu scoate de fiecare dată şi scorul rămâne 0-0

min 25 Bogdan Stancu reia din întoarcere, din 7 metri, însă, ratează inexplicabil

min 29 Cristian Tănase trage puternic, cu pământul, mingea trece pe lângă poartă

min 30 lovitură de la 11 metri pentru România, Marica transformă şi tricolorii conduc cu 1-0

min 40 Gigel Bucur şutează frumos, mingea trece puţin peste poartă

min 45 se fluieră finalul primei reprize. La pauză România conduce Estonia cu 1-0, iar la Istambul Olanda conduce de asemenea cu 1-0 pe Turcia, iar România este în acest moment la barajul pentru Cupa Mondială.

min 46 s-a reluat meciul de pe Arena Naţionlă, la pauză tricolorii conduc cu 1-0 prin golul reuşit de Marica, în minutul 30, din lovitură de la 11 metri

min 46 Bogdan Stancu este înlocuit cu Gicu Grozav

GOOOOL Olanda, la Istambul Turcia este condusă cu 2-0 de naţionala Olandei, prin golul lui Sneijder

min 57 Gigel Bucur este înlocuit cu Gabriel Torje

min 66 Gardoş este avertizat cu cartonaş galben după ce a împiedicat un adversar care scăpase pe contraatac

min 72 România are prima ocazie din repriza a doua, Costin Lazăr trimite periculos cu capul din interiorul careului mic, dar mingea trece peste poarta oaspeţilor

min 76 Gicu Grozav reia cu latul din trei metri şi paradă excelentă a portarului estonian, scorul rămâne 1-0

min 79 iese Costin Lazăr şi este trimis în teren băimăreanul Ovidiu Hoban

min 81 gol Marica, România conduce cu 2-0 Estonia

min 90+3 fluier final de meci şi România va juca barajul de calificare la Cupa Mondială.