Potaissa Turda, eșec în manșa întâi în turul 3 din European Cup. Calificarea se decide în retur

Vicecampioana României la handbal masculin Potaissa Turda a pierdut prima manșă din turul 3 al European Cup 28-30 cu Besa Famgas din Kosovo. În ciuda unui arbitraj ostil clujenii au reușit o repriză a doua foarte bună ceea ce îi face favoriți la calificare în returul de la Turda.

La pauză kosovarii aveau un avantaj de cinci goluri (19-14), dar evoluția clujenilor din partea a doua a fost superioară și doar anumite decizii controversate ale brigăzii de arbitrii din Muntenegru au făcut ca băieții lui Horațiu Gal să nu se întoarcă acasă cu un rezultat pozitiv.

Manşa retur va avea loc în 5 decembrie, iar câştigătoarea din dubla manşă se va califica în optimile de finală ale European Cup. În aceiași competiție CSM Focşani a câștigat în fața islandezilor de la Haukar, cu 28-26, iar Minaur Baia Mare a pierdut, în deplasare, cu Partizan Belgrad, scor 26-30. CSM Focșani și Minaur Baia Mare vor disputa manșele retur pe 4 decembrie.