Polo / Naţionala României s-a înecat la Belgrad

România a pierdut (6-18) şi al doilea meci din Liga Mondială de polo, în faţa Serbiei

Sub ochii viitorulul antrenor, Dejan Stanojevic, echipa naţională de polo pe apă a României a fost învinsă categoric, scor 6-18, de Serbia, într-un meci din cadrul Ligii Mondiale, desfăşurat la Belgrad.

Reprezentativa Serbiei, care este şi deţinătoarea trofeului, a câştigat prima repriză la 0. Abia în actul secund “tricolorii” conduşi de pe margine de interimarul Cristian Iordache s-au trezit din reverie şi au punctat de trei ori însă şi această repriză a fost adjudecată de sârbi (5-3).

În următoarele două reprize românii au marcat două, respectiv un gol şi au primit nu mai puţin de 10. Pentru România au marcat câte o dublă clujeanul Tibi Negrean, Nicolae Diaconu şi Andrei Buşilă. În primul meci din Liga Mondială, România a fost învinsă de Rusia cu scorul de 15-5, la Cehov. Partidele revanşă vor avea loc pe 11 februarie, cu Rusia şi în 11 martie cu Serbia. Ambele meciuri se vor disputa la Oradea.