Polo / CSM Digi Oradea tot mai apropape de grupele Ligii Campionilor după victoria în faţa ruşilor de la Sintez Kazan

CSM Digi Oradea a învins pe Sintez Kazan la cinci goluri în prima manşă a dublei din Liga Campionilor. Foto/ CSM Oradea.ro

Campioana României la polo, CSM Digi Oradea, a învins, sâmbătă, pe teren propriu, formaţia rusă Sintez Kazan, cu scorul de 13-8, în manşa tur contând pentru turul trei al Ligii Campionilor.

Campionii României au fost conduşi cu două goluri în primul sfert după ce portarul gazdelor, Gojko Pijetlovic, a fost învins de fratele său, Dusko. Orădenii au înscris de trei ori fără să primească gol şi au terminat în avantaj primele opt minute, 4-3. Actul al doilea a fost de vis pentru gazde, care au condus la pauza mare cu patru goluri, 9-5.

Pijetlovic a închis poarta orădenilor în cel de-al treilea sfert, în care Gheorghe Dunca a marcat singurul gol. Diferenţa de cinci goluri s-a păstrat până la final.

Scorul pe reprize a fost 4-3, 5-2, 1-0, 3-3.

Pentru CSM Digi Oradea au marcat: Alex Popoviciu şi Vojislav Cupic câte 3 goluri, Tiberiu Negrean şi Ramiro Georgerscu 2 goluri iar Nicolae Diaconu, Gheorghe Dunca şi Kalman Kadar au înscris câte un gol pentru învingători.

Tot sâmbătă, în celelalte partide din prima manşă a turului trei s-au înregistrat rezultatele: VK Radnicki Kragujevac (Serbia)-Vouliagmeni NC (Grecia) 11-5 (3-0, 2-2, 4-3, 2-0), Szolnok (Ungaria)-Primorje EB Rijeka (Croaţia) 10-10 (4-3, 1-1, 1-4, 4-2), Pro Recco (Italia)-SteauaRoşie Belgrad (Serbia) 9-5 (2-2, 2-1, 4-2, 1-0).

Manşa retur va avea loc în 9 noiembrie. Dacă va elimina formaţia Sintez Kazan, CSM Digi Oradea va juca în grupa B a Ligii Campionilor.