![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/11/piturca.jpg)
La fotbal nu dai cu zarurile
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/11/piturca.jpg)
Selecţionerul echipei naţionale de fotbal a României, Victor Piţurcă, este recunoscu pentru pasiunea lui pentru jocurile de noroc. Unii spun că ar fi făcut şi puşcărie, înainte de 89 din această cauză. Barbutul era jocul preferat de antrenorul României în acele vremuri, adică un joc în care oponenţii aruncă zarurile şi câştigă cel care are combinaţia cea mai mare.
La Pireu, Piţurcă a stabilit o tactică pe care o putem asocia cu barbutul, una în care totul ţinea de noroc. Astăzi e nevoie de mai mult decât noroc pentru a trece de Grecia şi pentru a ne califica la Cupa Mondială din Brazilia.
“N-a avut mână” la Pireu
Victor Piţurcă anunţase înaintea meciului tur, de la Pireu, ca va pregăti echipa în aşa fel încât să fim mai ofensivi ca niciodată, să marcăm goluri şi să ne asigurăm un retur liniştit în dubla confruntare cu Grecia. N-a fost în mână cum se spune, a aruncat cu zarurile şi ce-o fi o fi, cam la asta s-a rezumat strategia lui Piţurcă.
În benzile laterale Torje a dat senzaţia că vine după o cursă de maraton, astfel că, în minutul 40 al meciului extrema “tricoloră” părea că înoată pe teren, iar sprinturile de altă dată erau simple alergări uşoare, de încălzire. În stânga, Cristian Tănase a fost depăşit şi de adversari şi de miza partidei, majoritatea baloanelor plecate din gheata lui erau pase ideale pentru adversari.
Lobonţ a făcut şi el ce ştie cel mai bine, să stea pe linia porţii, la centrări n-a prea ieşit, iar când a făcut-o e trecut pe sub minge. Bourceanu a încasat un galbem şi a înţeles că pentru el campania de calificare s-a terminat. Nici înlocuitorul lui, Costin Lazar, nu a fost mai inspirat.
A făcut rapid rost de două avertismente şi a spus “pas” returului de la Bucureşti. La mijlocul terenului doar Răzvan Cociş a alergat pentru toată echipa. Clujeanul nu străluceşte la capitolul imaginaţie, dar măcar a încercat să fie acolo, lângă adversarul direct, măcar să-l încurce puţin înainte de a declanşa un nou atac. În atac Marica şi Stancu nu s-au înţeles deloc, iar în apărare s-a simţit lipsa lui Chiricheş.
Victor Piţurcă a trimis în teren echipa pe care el a considerat-o cea mai bună, dar a uitat că un principiu elementar al sportului spune că orice performar are zile bune şi zile rele, a noastră a fost groaznică. Piţurcă a mizat pe noroc şi nu i-a ieşit.
Revin Chiricheş şi Maxim
Ca să îmi continui ideea, barbutul se joacă cu două zaruri, doar două şi nu 11, ceea ce înseamnă că, dacă îi va arunca în luptă pe Chiriceş şi pe Maxim, primul accidentat la manşa tur, al doilea ţinut inexplicabil pe bancă, lui Victor Piţurcă i-ar putea reveni norocul proverbial.
De data asta sunt douar două “zaruri” (Chiricheş şi Maxim) care pot fi câştigătoare nu doar pentru selecţioner, ci pentru o întreagă naţiune. De altfel şi selecţionerul părea, ieri, mult mai relaxat la conferinţa de presă şi a dat de înţeles că ambii jucători vor fi titulari deseară.
“Din punct de vedere medical Chiricheş este refăcut 100% şi în mod normal nu are de ce să lipsească din primul 11. Despre Maxim nu pot să spun decât că e ca şi copilul meu. Eu l-am adus la echipa naţională când nimeni nu auzise de el. Încă nu m-am decis asupra echipei care o voi trimite în teren, dar cei doi ar trebui să fie titulari, în mod normal”, a spus Piţurcă.
Manşa a doua din barajul de calificare la Cupa Mondială se joacă deseară, pe Arena Naţională, de la ora 21.00, iar selecţionerul, ca să evite gafele din tur, ar putea trimite în teren următrul 11: Pantilimon – Măţel, Chiricheş, Goian, Raţ – Cociş, Gardoş – Nicoliţă, Maxim, Stancu – Marica.
Cele mai recente articole
Două locații cu ecrane de mari dimensiuni sunt disponibile pentru meciul România-Olanda din această seară
Începe Opera Aperta!
Mădălina Amăistroaie, legitimată la CSU Cluj – calificată la Jocurile Olimpice de la Paris
Săli pline pentru filmele românești la TIFF.23
Evenimentul care înfrumusețează o stradă din Cluj a ajuns la a opta ediție
Folk Fest e gata de start!
Zilele Clujului la final: peste 350.000 de oameni s-au bucurat de cea de-a 12-a ediție
Imagini din trecut. Holocaustul în Cluj
Weekend plin de distracție la Zilele Clujului!
Încep Zilele Clujului! 4 zile cu 100 de activități în 40 de locuri din oraș
Opinii
OPINIE | Să iubim Crăciunul, pentru că e miracolul vieţii
Peste câteva ore doar, vom simți cu toții bucuria Naşterii Lui. Și vine vremea
De la un palaneț împărțit la trei, în România, la farfuria cu escargots la Ritz
Cineva mi-a reprodus discuția dintre trei tineri studenți care coborau de la
Liberalii oficializează segregarea şcolară, în siajul gândirii USR
Guvernul a identificat două nevoi reale. Pe de o parte, copiii au nevoie să fie
Congresul PNL. Cine strică marfa o plăteşte
Nu daţi vrabia din mână, oameni buni, pe cioara nebună de pe gard, îi conjură
Apocalipsa după UNTOLD. Pista de atletism distrusă, iar gazonul de un milion de euro e înlocuit cu unul de 180.000
An după an daunele materiale provocate de cel mai mare festival de muzică
ADVERTORIAL
Cum se tratează cataracta?
Cataracta e afecțiunea oculară care are drept consecință scăderea treptată a vederii.
Profesii care vă permit să călătoriți și să munciți: oportunități și perspective
Experții de la agregatorul de joburi Jooble ne-au descris 10 profesii de perspectivă, care vă
Top 5 motive să achiziționezi o Skoda Karoq
Într-o piață plină de opțiuni atrăgătoare, Skoda Karoq se evidențiază prin oferirea
Destinație de vacanță
Clujul s-a asociat cu județele Alba și Bihor pentru dezvoltarea turistică a Țării de Piatră din Apuseni
Consilierii județeni au adoptat astăzi proiectul de asociere pe 10 ani între județele Alba,
Ofertă irezistibilă pentru un sejur la mare. A început ”Litoralul pentru toți”
Românii pot petrece, începând de astăzi, un sejur pe litoralul românesc cu preţuri ce
Arteră spre inima Balcanilor (III): Bosnia și Herțegovina, încremenită în proiect