![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/09/rugby-csm-stiinta-baia-mare.jpg)
Ministrul Tineretului şi Sporturilor, alături de CSM Știința Baia Mare, în meciul cu Steaua
![](https://transilvaniareporter.ro/wp-content/uploads/2013/09/rugby-csm-stiinta-baia-mare.jpg)
Ministrul Tineretului şi Sporturilor, Nicolae Bănicioiu, se va afla, sâmbătă, în tribunele stadionului ‘Lascăr Ghineţ’ din Baia Mare pentru a încuraja CSM Ştiinţa în meciul cu Steaua Bucureşti.
‘Din câte ştiu eu, Steaua Bucureşti n-a mai bătut CSM Ştiinţa Baia Mare din anul 2007, însă dincolo de statistici am observat în Baia Mare o anumită emulaţie pentru rugby; autorităţile locale, judeţene, firmele dar şi oamenii politici sunt implicaţi în susţinerea acestui sport. Secţia de rugby atrage, susţine şi promovează tineri şi ăsta e un lucru extraordinar. Pe stadion, la fiecare meci, vin câteva mii de susţinători şi asta arată interesul publicului pentru sport. E foarte plăcut să constaţi o asemenea preocupare arătată sportului, nici în capitală nu mai există o aşa mare prezenţă pe stadioane pentru anumite competiţii sportive. Voi fi în tribună pentru a susţine CSM Ştiinţa Baia Mare, deşi la fotbal ţin cu Steaua’, a declarat pentru AGERPRES, ministrul Nicolae Bănicioiu.