LNBF / S-au dezlănțuit

Echipa feminină de baschet Universitatea Cluj a obținut a treia victorie consecutivă în Liga Națională de Baschet Feminin (LNBF) și a urcat pe podiumul clasamentului cu șapte puncte. Universitarele s-au impus greu în fața celor de la CSBT Alexandria cu scorul de 59-55. Așa cum o arată și scorul final, partida de la Alexandria a fost echilibrată de la prima până la ultima acțiune de joc. Primul sfert a fost adjudecat de echipa gazdă (17-16), dar diferența s-a făcut în următoarele două sferturi pe care clujencele le-au câștigat la diferențe de 5, respectiv două puncte (14-9 și 14-12).

Ultima perioadă de joc a fost și cea mai disputată, gazdele declanșând o veritabilă cursă de urmărire a echipei din Ardeal. Clujencele au avut însă, abilitatea de a sta foarte bine pe faza defensivă, iar atunci când au avut ocazia au punctat și au ținut rezultatul în favoarea lor. Cu 16 puncte marcate Ines Ajanovic a fost principala marcatoare a Universității Cluj, care are acum trei victorii consecutive în LNBF și a urcat pe locul 3 al clasamentului deși au un meci mai puțin disputat.