FINAL „U” Cluj – Ceahlăul 1 – 1 / Lovitură de Târnăcop

“Șepcile roșii” au pierdut două puncte prețioase în duelul cu trupa lui Vasile Miriuță. Clujenii au evoluat în superioritate numerică încă din prima repriză, după eliminarea lui Gheorghiu, însă nu au reușit să-și adjudece victoria la finalul celor 90 de minute. Nemțenii au punctat primii, prin Golubovic, care a reluat impecabil cu capul de la 8 metri (’31). Avantajul moldovenilor a durat doar zece minute. Târnăcop a egalat cu un șut din întoarcere de la 18 metri.

Pe finalul jocului, Bucșa putea aduce cele trei puncte echipei sale, dar lovitura sa de cap s-a scurs milimetric pe lângă (’90). În prelungiri, Alexandru Tudor le-a refuzat universitarilor un penalty, la hențul comis de Marc.

Echipele de start:

„U” Cluj: Dolha – Ciupe (cpt), Szilagyi, Ninu, Van Doten – Bucşa, Popa II –  Takacs, Cristocea, Târnăcop – Dedu; Rezerve: Niculescu,  Săndulescu, Prescură, Odiaka, Kovacs, Mutu,   Turcu; Antrenor: Ionel Ganea

Ceahlăul: Jovic – Dumitraş, Marc, Cânu, Cazan – Stana, Achim – Gheorghiu, Golubovic (cpt), Garcia – Jula; Rezerve: Miron, Ichim, Hasani, M. Rusu, Chitoşcă, Constantinescu, Popadiuc; Antrenor: Vasile Miriuţă

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); Asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti) şi Gabriel Bârjac (Zalău).

Final de meci. “U” și Ceahlăul au remizat, scor 1-1, pe Cluj Arena.

Min 90+3 – Marc comite henț în careu, Tudor nu dictează nimic

Min 90 – Bucșa ratează incredibil. Lovitura de cap a mijlocașul se scurge puțin pe lângă stâlpul drept al porții adverse

Min 62 – Intră Odiaka, iese Dedu

Min 60 – Jovic iese greșit din poartă, Târnăcop șutează violent, Cânu reușește să respingă în corner

Min 58 – Iese Achim, intră Chitoșcă

Min 56 – Ciupe centrează foarte bine pentru Dedu, dar atacantul clujenilor ratează preluarea, dintr-o poziție ideală

Min 51  – Golubovic este surprins în ofsaid

Min 51 – Bucșa șutează de la mare distanță, balonul trece alături

Min 46 – A intrat Constantinescu, în locul lui Garcia

A început repriza secundă

Final de primă repriză. Cele două echipe se află la egalitate după primele 45 de minute, scor 1-1.

Min 45 – De la margine se arată 2 minute de prelungire

Min 45 – Cristocea centrează pentru Bucșa, care reia cu capul milimetric pe lângă

Min 41 – GOL “U” Cluj! Târnăcop înscrie cu un șut din întoarcere, de la 18 metri

MIn 40 – Gheorghiu este eliminat după ce primește al doilea galben pentru un atac  întârziat

Min 39 – Lucas Garcia șutează cu exteriorul, mingea trece alături

Min 35 – Gheorghiu primește cartonașul galben

Min 33 – Târnăcop centrează direct în brațele lui Jovic

Min 31  – GOL Ceahlăul! Nemarcat la 8 metri, Golubovic  reia impecabil la colțul scurt. Dolha fără reacție

Min 31  – Popa este și el avertizat

Min 28 –  Marc vede și el cartonașul galben pentru tragere de tricou

Min 26 –  Achim primește cartonașul galben

Min 25 – Cristocea execută o lovitură liberă, Ninu reia cu capul, dar mingea trece din nou alături

Min 17 – Jula trimite cu capul, puțin alături

Min 13 – Ocazie uriașă a Universității.  Takacs interceptează o minge în apropierea careului advers, încearcă să-l dribleze pe Jovic, dar goalkeeper-ul advers nu se lasă păcălit

Min 10  – Ciupe este semnalizat în ofsaid

Min 9 – Dedu reia cu capul din interiorul careului, mult pe lângă

Min 7 – Cristocea execută periculos o lovitură liberă, din lateral dreapta, Jovic iese dintre buturi și boxează