FINAL Schalke – Steaua 3 – 0. Executați fără milă!

Steaua a debutat cu stângul în grupele Champions League. Campioana României a fost îngenuncheată de Schalke, care s-a impus cu 3-0.

Uchida a deschis scorul în minutul 67, după o neatenție a fundașilor români. Boateng a majorat diferența cu un șut din unghi (’78). Draxler a închis tabela cu o super-execuție: scăriță peste Tătărușanu (’85).

În urma rezultatului de pe  Veltins Arena, Schalke ocupă primul loc în grupă. În celălalt meci, Basel a produs surpriza pe Stamford Bridge, după ce a învins pe Chelsea, scor 2-1.

Echipele de start:

Schalke: Hildebrand – Uchida, Howedes, Matip, Aogo – Hoger, Neustadter – Farfan, Boateng, Draxler – Szalai; Rezerve: Fahrmann, Santana, Fuchs, Ayhan, Meyer, Goretzka, Clemens

Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Gardoş, Szukala, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, Stanciu, Tănase – Kapetanos; Rezerve: Niţă, Filip, Varela, Prepeliţă, Ad. Cristea, Tatu, Piovaccari

Final de meci. Schalke câștigă cu 3-0 confruntarea cu Steaua.

90+1 – Clemens trimite în bară

Min 90 – De la margine se arată 3 minute de prelungire

Min 88 – Dublă schimbare la Schalke. Ies Hoger și Farfan, intră Goretzka și Fahrmann

Min 87 – Lovitura de cap a lui Szukala e deviată în corner

Min 85 – Gol Schalke. Draxler înscrie cu o scăriță peste Tătărușanu. Nemții fac spectacol cu Steaua

Min 82 – Prima schimbare la Schalke. Intră Fuchs în locul lui Szalai

Min 81 – Cristea este și el avertizat

Min 79 – Neustadter trimite puternic de la distanță, Tătărușanu prinde fără probleme

Min 78 – Gol Schalke. Boateng trage nemilos de la 8 metri, iar Tătărușanu se vede din nou învins

Min 72 – Intră Cristea în locul lui Tatu, accidentat

Min 72 – Șutul lui Boateng e deviat în corner

Min 70 – Szalai trimite defectuos din afara careului

Min 67 – Gol Schalke. Centrarea lui Uchida ia o traiectorie ciudată, iar mingea intră în plasă. Fundașii steliști, fără reacție.

Min 64 – Intră Piovaccari în locul lui Kapetanos

Min 62 – Adi Popa se distrează cu fundașii lui Schalke, dar trimite paralel cu poarta

Min 60 – Iese Stanciu, intră Tatu

Min 58 – Georgievski trimite mult pe lângă de la mare distanță

Min 55 – Ratări uriașe ale steliștilor. Lovitura de cap a lui Kapetanos a fost scoasă de pe linia porții de Uchida, iar execuția cu efect a lui Bourceanu ocolește de puțin vinclul porții lui Hildebrand

Min 51 – Nemții cer penalty la intervenția lui Szukala. Arbitrul lasă jocul să continue

Min 47 – Ocazie mare pentru Steaua. Kapetanos reia cu capul puțin peste din preajma careului mic

A început repriza secundă. Nicio schimbare la pauză

Final de primă repriză. Schalke și Steaua se află la egalitate după primele 45 de minute, scor 0-0.

Min 45+1 – Stanciu este suprins în ofsaid

Min 45 – De la margine se arată un minut suplimentar

Min 44 – Contraatac-fulger al lui Schalke. Boateng este blocat la sacrificiu de Szukala

Min 43 – Hildebrand degajează greșit, dar Kapetanos comite fault în atac

Min 42 – Stanciu execută defectuos lovitura liber[ de la 25 de metri

Min 41 – Hoger îl faultează pe Stanciu și primește cartonașul galben

Min 39 – Popa este avertizat pentru un fault dur asupra lui Hoger

Min 38 – Bourceanu execută o lovitură liberă direct pe poartă, Hildebrand nu se lasă păcălit

Min 34 – Stanciu își încearcă norocul cu un șut de la mare distanță, Hildebrand se află la post

Min 31 – Ocazie mare Steaua. Tănase trage violent la colțul lung, Hildebrand respinge cu greu în corner

Min 30 – Boateng reia defectuos dintr-o poziție ideală

Min 30 – Bourceanu primește galben pentru un fault din spate asupra lui Boateng

Min 15 – Tătărușanu intervine salvator la lovitura de cap a lui Boateng din 6 metri

Min 11 – Șutul deviat al lui Popa este prins fără probleme de Hildebrand

Min 9 – Latovlevici degajează greșit, mingea este recuperată de Szalai, care șutează pe jos din interiorul careului, dar Tătărușanu apără

Min 1 – Szukala intervine excelent la centrarea periculoasă a lui Draxler, scăpat singur pe flancul stâng