FINAL România – Ungaria 3-0. Să vină Turcia!

România a făcut un pas uriaș spre calificarea la barajul pentru Cupa Mondială din 2014, după ce s-a impus cu 3-0 în fața Ungariei. În urma victoriei în fața maghiarilor, tricolorii au urcat pe locul secund în grupa D, cu 13 puncte.

Tricolorii au reușit o primă repriză de excepție în fața ungurilor. Marica a deschis scorul în minutul 2, iar Pintilii a dublat avantajul cu un eurogol: șut din afara careului, direct la vinclu (’31)! Singura ocazie a maghiarilor a venit abia pe finalul reprizei și a purtat semnătura lui Hajnal, al cărui execuție a fost blocată de Tătărușanu (’40).

Tănase a stabilit scorul final în actul secund. Mijlocașul Stelei l-a executat cu sânge rece pe Bogdan, cu un șut plasat, la colțul lung (’88).

Turcia, următorul adversar al României, a măturat pe jos cu Andorra. Otomanii s-au impus cu 5-0, grație golurilor marcate de Bulut (3), Yilmaz și Turan.

Partida România – Turcia are loc marți, 10 septembrie, pe Național Arena, de la ora 21.00.

Echipele de start:

România: Tătărușanu – Mățel, Chiricheș, Goian, Raț – Bourceanu, Pintilii – Torje, Maxim, Stancu – Marica; Rezerve: Lobonţ, Luchin, Papp, Ad. Popa, Tănase, Hoban, Gh. Bucur, Latovlevici, Alexe, D. Grigore, S. Lung

Ungaria: Bogdan – Vanczak, Guzmics, Liptak, Kadar – Koman, Korcsmar, Varga, Dzsudzsak – Bode – Szalai; Rezerve: Kiraly, Hajnal, Laczko, Szakaly, Lovrencsics, Elek, Nemeth, Fiola, Gyomber, Szabics, Megyeri

Final de meci. România învinge Ungaria cu 3-0!

Min 90 – De la margine se arată 3 minute de prelungire

Min 90 – Hoban reia cu capul, Bogdan reține

Min 88 – GOL ROMÂNIA! Tănase driblează un adversar, șutează plasat, la colțul lung, fără speranțe pentru Bogdan

Min 85 – Intră Szabics, iese Koman

Min 82 – Szalai execută periculos o lovitură iberă d ela 25 de metri. Atacantul ungurilo trimite puțin peste transversală

Min 79 – Intră Hoban, în locul lui Marica

Min 74 – Raț îl blochează  pe Bode în momentul șutului

Min 70 – O nouă șansă pentru tricolori de a marca. Adi Popa este blocat de portarul maghiarilor

Min 69 – Ocazie amre pentru România. Stancu scapă singur cu Bogdan, dar goalkeeperu-l oaspeților reușește să apere

A început repriza secundă. Nicio schimbare la pauză

Pauză pe Național Arena. România a reușit o primă repriză de vis în fața Ungariei. Tricolorii conduc cu 2-0, grație golurilor marcate de Marica (‘2) și Pintilii (’31).

Min 47 – Liptak este avertizat pentru tragere de tricou

Min 47 – Șutul lui Bourceanu trece mult pe lângă

Min 45 – De la margine se arată 2 minute de prelungire

Min 43 – Bode și Szalai se încurcă reciproc în careul românilor. România scapă cu fața curată

Min 40 – Hajnal trimite o bombă de la mare distanță, Tătărușanu boxează în ultima instanță în corner. Primul șut pe spațiul porții al maghiarilor!

Min 36 – Ocazie uriașă a tricolorilor. Liptak aproape de autogol

Min 34 – Iese Korcsmar, intră Hajnal

Min 31 – GOL ROMÂNIA! Înscrie Pintilii cu o torpilă de la 25 de metri, direct la vinclu!

Min 29 – Raț primește îngrijiri medicale, după un contact mai dur cu un adversar

Min 25 – Centrarea lui Mățel de pe flancul drept trece puțin peste

Min 19 – Marica este semnalizat în ofsaid

Min 18 – Stancu este surprins în ofsaid

Min 15 – Maxim execută, dar balonul trece peste poartă

Min 14 – Korcsmar vede cartonașul galben pentru un fault asupra lui Torje. Lovitură liberă periculoasă pentru România

Min 13 – Maxim centrează din corner, Torje reia însă defectuos dintr-o poziție foarte bună

Min 11 – Szalai trimite din întoarcere, mingea trece alături

Min 10 – Varga șutează lamentabil de la mare distanță

Min 9 – Bourceanu trage la poartă din afara careului, șutul este deviat, dar Bogdan nu se lasă păcălit

Min 2 – GOL ROMÂNIA! Marica recuperează o minge la 30 de metri și îl execută cu sânge rece pe Bogdan, cu un șut plasat la colțul lung

A început meciul!

UPDATE: Fanii maghiari stau cu spatele înspre teren și arată semne obscene către galeria română, la intonarea imnului României

UPDATE: Imnul Ungariei e huiduit de suporterii români

UPDATE: În Peluza Sud, românii s-au luat la bătaie între ei, dar jandarmii au intervenit și au oprit violenţele.

UPDATE: Incidente la stadion. Fanii unguri au forţat gardul şi au reușit să intre în zona suporterilor români! Jandarmii au intervenit în forţă, pentru a preveni eventuale incidente între cele două galerii

Nu există Comentarii

1. Flavius says:

Piturca a facut o declaratie care nu stiu cat de mult va ajuta echipa nationala. Cea mai buna varianta pe care trebuie sa o vizeze tricolorii este aceea a victoriei. In meciul Romania-Ungaria LIVE, aspectul esential trebuie sa fie concentrarea.