FINAL FC Vaslui – “U” Cluj 2 – 0. Debut cu înfrângere pentru Teja!

FC Vaslui - "U" Cluj, meciul suferinței / Foto: Dan Bodea

Cu Mihai Teja pe bancă, Universitatea Cluj a suferit o nouă înfrângere în Liga I. “Șepcile roșii” au pierdut cu 0-2 pe terenul lui FC Vaslui.

Madson a deschis scorul în minutul 12, după o gafă în apărare a lui Zsolt Szilagyi. Antal a dublat avantajul în a doua repriză printr-un penalty controversat, acordat de Cristi Balaj, și contestat vehement de “studenți”.

În urma acestui rezultat, Universitatea a picat pe ultimul loc în clasament , cu doar patru puncte adunate în 12 runde, iar salvarea de la retrogradare pare un obiectiv aproape imposibil de realizat.

Echipele de start:

FC Vaslui: Cerniauskas – Cordoş, Celeban, Prahici, Viveiros – Madson, Caue – Antal, Wilk, Sălăgeanu – Temwanjera; Rezerve: Straton, Popovici, Muşat, Balaur, Pătulea, Buziuc, Enescu

“U” Cluj: Veselovsky – Rilke, Szilagyi, Abrudan, Mendy – Balde – Takacs, Târnăcop, Cristocea, Borza – Lemnaru; Rezerve: Dolha, Ciupe, Neag, Kovacs, A. Lungu, Calcan, Ene

Final de meci. Vaslui câștigă cu 2-0 în fața Universității.

Min 90+4 – Pătulea trimite cu capul puțin alături

Min 90+3 – Borza primește cartonașul galben

Min 90 – De la margine se arată 3 minute de prelungire

Min 89 – Pătulea încearcă o scăriță peste Veselovski, din unghi, dar portarul clujenilor nu se lasă păcălit

Min 87 – IntrăMușat în loucl lui Wilk

Min 81 – Intră Buziuc în locul lui Antal

Min 80 – Sălăgeanu primește cartonașul galben

Min 78 – Borza șutează peste poartă

Min 77 – Ciupe trage de la mare distanță, Cerniauskas reține în doi timpi

Min 71 – Dublă schimbare. Iese Temwanjera și intră Pătulea. La clujeni, Ciupe intră în locul lui Takacs

Min 70 – Cristocea centrează din lovitură liberă, Szilagyi deviază cu capu, dar Cordoș respinge în corner

Min 66 – Antal reia lamentabil dintr-o poziție excelentă

Min 63 – Abrudan este avertizat și el

Min 59 – Celeban reia cu capul puțin alături

Min 58 – Takacs oprește un contraatac periculos al vasluienilor

Min 55 – Veselovski respinge cu greu torpila lui Temwanjera, mingea ajunge la Antal, care trimite execrabil din doar câțiva metri

Min 55 – Intră Calcan, în locul lui Balde

Min 54 – Viveiros trimite pe lângă, din afara careului

Min 50 – GOL Vaslui! Antal transformă impecabil lovitura de pedeapsă

Min 49 – Penalty pentru Vaslui! Antal se ciocnește cu Veselovski, iar Balaj arată punctul cu var. Mijlocașul moldovenilor trimisese inițial peste poartă

Min 46 – Ocazie uriașă a Universității. Singur în careu, Lemnaru reia cu capul, dar Cerniauskas reușește să respingă de pe linia porții

A început repriza secundă

Pauză în Moldova. Vaslui conduce pe Universitatea cu 1-0, după primele 45 de minute.

Min 45 – De la margine se arată un minut adițional

Min 44 – Borza încearcă o foarfecă din interiorul careului, mingea trece mult peste

Min 42 – Temwanjera șutează de la 25 de metri, mult pe lângă poartă

Min 36 – Veselovski intervine excelent în fața lui Antal, scăpat singur, după o greșeală în defensivă a lui Szilagyi

Min 23 – Iese Târnăcop, accidentta, și intră Kovacs

Min 12 – GOL FC Vaslui! Înscrie Madson, cu un șut de la 16 metri!

Min 11 – Veselovski reține din fața lui Antal

Min 8 – Mendy este iertat de al doilea galben pentru un fault dur asupra unui adversar

Min 6 – Mendy primește cartonașul galben

Min 5 – Borza trage din afara careului, Cerniauskas respinge de sub bară, în corner