FINAL Astra – „U” Cluj 3 – 1. Executați fără milă

“Şepcile roşii” sperau la un rezultat favorabil în deplasarea de la Astra. Calculele “studenților” au fost date însă peste cap de trupa lui Daniel Isăilă. Ivanovski a deschis scorul în minutul 6, iar Budescu a majorat diferența trei minute mai târziu. Macedoneanul a realizat dubla în actul, după ce s-a distrat cu apărarea adversă (’79).

“U” a reușit să reducă din diferență cu ajutorul lui Găman, care și-a introdus balonul în proprie poartă (’79).

În runda următoare, “U” va primi vizita Concordiei Chiajna, partidă programată luni, 19 august, de la ora 19.00, pe Cluj Arena.

Echipele de start:

Astra: Lung – Mățel, Yousef, Găman, Morais – Cristescu, Laban – Tembo, Budescu, William – Ivanovski

“U” Cluj: Dolha – Ciupe, Ninu, Neag, Van Doten – Bucșa, Kovacs – Takacs, Cristocea, Târnăcop – Dedu

Final de meci. “U” pierde cu 3-1 în fața Astrei.

Min 90+1 – Iese William și intră Ungureanu

Min 90 – De la amrgine se arată 3 minute de prelungire

Min 87 – Seto driblează în careu, trage de la 8 metri, dar balonul trece peste poartă

Min 86 – Enache primește pe culoar, trimite în cros, dar mingea trece alături

Min 85 – Odiaka trage de la distanță, Lung scoate cu greu în corner

Min 79 – GOL “U” Cluj. Găman înscrie cu capul în propria poartă

Min 76 – Ultima schimbare la “U”. A intrat Odiaka, în locul lui Dedu

Min 75- Ratare uriașă a lui Tembo. Atacantul Astrei reia alături din poziție ideală

Min 74 – Takacs trage la colțul scurt, mingea lovește plasa laterală

Min 70 – Iese Târnăcop, intră Lucian Turcu

Min 68 – GOL Astra! Ivanovski majorează dubla, după ce îl driblează pe Dolha și pe Ninu

Min 66 – Dolha își mai spală din păcate, după ce intervine miraculos la pătrunderea lui Budescu

Min 58 – Dedu caută vinclul porții din lateral stânga. mingea cade pe plasă

Min 56 – Ocazie uriașă a Astrei. Ivanovski îi ridiculizează pe Neag și Ninu, trage cu șpițul puțin alături

Min 55 – Intră Seto, iese Laban

Min 53 – Ciupe trage în forță de la 25 de metri, Lung Jr. prinde în doi timpi

Min 52- Adi Popa reia din voleu din interiorul careului, departe însă de țintă

Min 49 – Clujenii scapă cu fața curată la mai multe șuturi ale gazdelor

Min 46 – Intră Popa, în locul lui Kovacs

A început repriza secundă

Final de primă repriză. Astra conduce pe “U” Cluj cu 2-0, după golurile marcate de Ivanovski (‘6) și Budescu (‘9).

Min 45 – Un minut de prelungire

Min 45 – Șutul lui Cristocea este deviat în corner. Ocazie mare a Universității

Min 34 – Dedu șutează execrabil de la 25 de metri

Min 25 – Târnăcop este avertizat pentru o intrare periculoasă

Min 22 – Dedu trimite milimetric pe lângă, de la mare distanță

Min 11 – Neag vede cartonașul galben

Min 9 – Gol Astra. Budescu nu-l mai iartă pe Dolha. Atacantul Astrei șutează violent la colțul lung, fără speranțe pentru portarul clujenilor

Min 9 – Budescu trimite în bara transversală, după o nouă eroare a lui Dolha

Min 6 – GOL Astra. Înscrie Ivanovski cu capul, după ce Dolha a ratat întâlnirea cu mingea