Liga 3-a / Egal pentru FC Zalău în ultima partidă a turului

După remiza de la Cugir, FC Zalău acumulează 12 puncte şi termină turul de campionat pe locul şase. Foto / Magazin sălăjean.ro

Zălăuanii au terminat frumos turul Ligii a III-a după ce au reuşit să scoată o remiză, 2-2, în faţa ocupantei locului doi, înaintea acestui meci, Metalugistul Cugir.Golurile echipei de sub Meseş au fost marcate de către Raul Stanciu (min. 66) şi Victor Dobrescu (min. 73) iar pentru Metalurgistul a punctat Adrian Cristean (min. 36 şi 74 – pen.).

Deşi văduvită de aportul a doi titulari de bază, Vlad Negrean şi Codruţ Ardelean, FC Zalău a reuşit să dea, o replică excelentă Metalurgistului Cugir, echipă care şi-a manifestat intenţia, la începutul campionatului, de a promova în Liga secundă.

FC Zalău şi-a arătat intenţiile ofensive încă din debutul partidei când Cosmin Sabou, a avut prima ocazie uriaşă a meciului (min.12), şutul acestuia de la aproximativ 20 de metri lovind bara transversală.

Cei care vor deschide scorul vor fi însă gazdele după ce Adrian Cristean îl driblează destul de uşor pe Vlad Lung şi înscrie printr-un şut din marginea careului.(min.36). Repriza se încheie cu ocazia lui George Goronea, însă şutul acestuia din şase metri a fost reţinut de portarul Cristian Man.

În mitanul secund  jucătorii pregătiţi de Vasile Jula şi Cristian Oros evoluează mult mai curajos iar în minutul 66 restabilesc egalitatea, prin Raul Stanciu, care reia balonul în plasă din şase metri, din centrarea căpitanului Mihai Bode. Ba mai mult în minutul 73 trec în avantaj, după reuşita lui Dobrescu (min. 73).

Doar un minut s-au bucurat zălăuanii de avantajul de pe tabelă. Portarul Cristian Man l-a faultat în careu pe atacantul Andrei Cristean, iar centralul orădean, Marius Omuţ, a arătat fără ezitare punctual cu var. Penalty-ul a fost exectutat de acelaşi Cristean, care a reuşit să transforme.

Gazdele forţează victoria pe final însă jucătorii Zalăului se apără organizat şi reuşesc să scoată un punct valoros dintr-o deplasare dificilă.

În urma acestui rezultat FC Zalău acumulează 12 puncte în seria a V-a şi termină turul de campionat pe locul şase.

Metalurgistul Cugir: Călin Tiut – Alexandru Man, Mihai Radu, Ionuţ Buta, Marian Trăşcan, Andrei Ispas (min. 62, Andrei Tăban), Marius Neagu, George Negură, Alin Şuteu, George Goronea şi Adrian Cristean. Antrenor: Marius Opric

FC Zalău: Cristian Man – Vlad Lung, Cosmin Cosma, Mihai Bode, Viorel Ionaşcu, Mihai Cherecheş, Cosmin Sabou, Raul Stanciu, Gabriel Ţiriac, Victor Dobrescu şi Raul Silaghi. Antrenori: Vasile Jula şi Cristian Oros

Rezultatele complete ale etapei a XI-a: Naţional Sebiş – CS Ineu 0 – 0, Arieşul Turda – Şoimii Pâncota 0 – 2, Unirea Dej – FCM Baia Mare 1 – 0, Metalurgistul Cugir – FC Zalău 2 – 2, CS Oşorhei – Unirea Jucu 1 – 0.