Liga 2-a / Sub semnul lui zero. Olimpia la a doua remiză albă consecutivă

Olimpia obţine al treilea rezultat nul din această ediţie de campionat

Pe o vreme splendidă care a adunat destul de mulţi spectatori în tribunele Municipalului din Slatina, FC Olt şi Olimpia Satu Mare au terminat la egalitate, 0-0, rezultat obţinut de  „galben albaştri” şi în etapa precedentă, când au întâlnit pe Minerul Motru, dar şi în prima etapă când au jucat cu Universitatea Craiova.

Avertizaţi de forţa ofensivă a gazdelor sătmărenii au abordat meciul în primul rând să nu primească gol. Obiectiv atins şi de faptul că Zeiţa Fortuna a fost de partea băieţilor lui Tibi Csik, asta dacă ţinem cont de numărul mare de ocazii avute de gazde pe tot parcursul partidei.

FC Olt începe în forţă meciul şi după doar două minute de la start Ignea este aproape de gol. Peste şase minute Huţanu recuperează un balon pe dreapta, centrează la colţul lung, Bancu reia, din interiorul careului, din prima, puţin pe lângă. Partida se mai echilibrează iar Villand (min. 34) dă primele emoţii gazdelor după ce reia milimetric cu capul pe lângă poartă după o centrare ideală marca Gavrilescu. Cea mai mare ocazie a reprizei aparţine tot celor de la FC Olt, (min. 44) care iniţiază un contraatc fulger însă Huţanu preferă şutul din lateral, în locul unei pase către Drăghici iar mingea se duce puţin peste transversală.

În partea a doua a întâlnirii scenariul este acelaşi cu cel din primul mitan, gazdele atacând poarta lui Suciu şi sătmărenii rezumându-se să stea la cutie.

Rând pe rând, Ivănică (min. 68), N Kongue ( min. 75, 86) se află foarte aproape de deschiderea scorului însă atunci când nu se opune Şuta o face providenţa.

Este adevărat că şi sătmărenii puteau să de-a lovitura dar Kinczel scăpat pe cotraatac (min.76) şutează din careu pe lângă.

În urma acestui rezultat Olimpia acumulează 10 puncte şi coboară pe poziţia a şasea a clasamentului.

FC Olt Slatina: Mogoşanu, Anghelina, Cruşoveanu, Gligor(cpt.), Siminic, Quist, Ignea, Huţanu (min. 74 Giurcă), Ciobanu (min. 40 Ivănică), Bancu, Drăghici (min. 53 N Kongue).

Olimpia Satu Mare: Suta(cpt.), Muntean, Bălău, Cornel Ene, Iuhas, Svarczkope, Villand, Kinczel, Gavrilescu (min. 90 Hanus), Dragoş Petre (min.72 Feier), Zsiga (min.60 Micaş).

Arbitru: Cătălin Marian Pană (Bucureşti); Asistenţi: Florin Eduard Ungureanu (Bucureşti) şi Ciprian Petre Geambazu (Buşteni).