Judo/O medalie de argint şi două de bronz pentru judoka sătmăreni la Naţionalele de seniori de la Braşov

Medalii pentru sportivii satmareni

Prima competiţie oficială pentru nou înfiinţatul club de judo CS UNIO-CSM Satu Mare a coincis şi cu primele succese.Aflaţi la Braşov, acolo unde se desfăşoară Campionatele Naţionale de Judo la seniori, judoka sătmăreni au reuşit să câştige, în prima zi de concurs, trei medalii.

Dora Kovacs (cat.63 kg) şi Cristian Sereş (cat. 60 kg) au obţinut medaliile de bronz iar Marian Halas (cat.81 kg) a obţinut medalia de argint. Mihaela Faur (cat.70 kg) a fost eliminată din primul tur.

Duminică urmează să intre pe tatami, Samel Lorand (cat. 100 kg), sătmăreanul fiind cotat printre favoriţi la o medalie.

“Ţinând cont că Dora Kovacs are doar 16 ani iar Cristian Sereş 20 de ani performanţele lor le consider a fi extraordinare. Păcat de Marian care deşi a condus ostilităţile pe tot parcursul finalei o mică neatenţie la costat aurul. Sper ca şi Samel Lorand să facă un concurs bun şi să mai obţinem o medalie” ne-a declarat antrenorul Terely Mihai.

Sătmăreanul Vasile Fuşle a fost delegat la CN ca arbitru continental.