Judo / Două medalii de bronz pentru judo-ul Clujean

Judoka Loredana Ohâi / Foto: Dan Bodea (arhivă)

Campioana europeană a categoriei 57 de kilograme, Loredana Ohâi, a cucerit la sfârşitul săptămânii trecute medalia de bronz în cadrul turneului Grand Prix desfăşurat n Rusia, la Tyumen. Ohâi, legitimată la CS ”U” / CSM Cluj-Napoca a dispus în finala mică a întrecerii de sportiva din Taipei,   Lien Chen-Ling.

În limitele aceleaşi categorii Corina Căprioriu s-a clasat a şaptea, fiind eliminată în sferturi chiar de oponenta Loredanei Ohâi. Cea de a treia sportivă din Cluj participantă la Tyumen, Monica Ungureanu a fost eliminată încă din primul tur al categoriei 48 de kilograme. Tot la sfârşitul săptămânii s-a derulat, la Paks, în Ungaria, etapa de Cupa Europei la juniori.

Clujul a fost reprezentat de vicecampioana mondială a categoriei 48 de kilograme, Alexandra Pop şi de Ştefania Dobre la 57 de kilograme. Pop a obţinut bronzul european la categoriei ei de greutate, în vreme ce Dobre a fost nvinsă în semifinale, terminând ntrecerea pe poziţia a V-a.